Životní jubilea a zejména kulaté narozeniny významných politických lídrů jsou často příležitostí pro bilancování. Zpravidla je to spojeno s jistou dávkou nostalgie.
Zabití devětadvacetiletého policisty, kterého smrtelně zranily rány nožem mladého afghánského přistěhovalce, spustilo v Německu antimigrantské vášně, kterých se chopila Alternativa pro Německo.
Robert Hur ve zprávě o vyšetřování Bidenova zacházení s utajovanými dokumenty mimo jiné uvedl, že jednaosmdesátiletý prezident je „postarší muž s dobrými úmysly a chatrnou pamětí“.
Od ruské invaze na Ukrajinu uplynuly skoro dva roky. Podle novinářky francouzského deníku Le Monde Sylvie Kauffmannové Západ přehlížel varovné signály, řekla to v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Americký prezident Joe Biden podruhé během jednoho týdne prohlásil, že na summitu v roce 2021 mluvil s evropským lídrem, který už byl tou dobou nejen mimo úřad, ale také po smrti.
Právě pro radikální názory je na AfD okrajově napojená i řada lidí sympatizující s nacismem. Nejextrémnější je mládežnická organizace přímo spolupracující se stranou.
Je ovšem třeba říct, že proces vzájemného odcizení a postupného oslabování vazeb mezi křesťanskými demokraty a Angelou Merkelovou probíhá i opačným směrem.
Je to paradox, že zrovna Německá spolková republika čelí v těchto dnech výbuchům antisemitismu z řad těch, kterým po desetiletí skýtá na svém území bezpečné útočiště před válkou a terorem.
V bavorském Etsdorfu se rozpadla jezdecká socha Angely Merkelové. Autor díla Wilhelm Koch to podle agentury DPA přičítá nekvalitně provedenému 3D tisku betonové konstrukce.
Na německé politické scéně je toho času situace co do demokratických vyhlídek dramatičtější než v Česku: ve výzkumech vede Alternativa pro Německo už nad všemi třemi vládními stranami.
Merkelová má asi největší exkancléřské výsady v historii. Německý deník Tagesspiegel poukázal na to, že se z veřejných peněz hradí i diety pro realizační tým Merkelové na jejích osobních cestách
„Pokud si budeme vyprávět příběhy o muslimské invazi, které neustále opakuje Viktor Orbán a francouzští extrémisté, pak vzniknou napříč Evropou nálady podobné antisemitismu z 19. století.“
„Velký migrační příběh letošního a minulého roku je ten ukrajinský,“ vysvětluje v první části rozhovoru Gerald Knaus, architekt migrační dohody Evropské unie a Turecka z roku 2016.
Akce se v posledních letech odložila kvůli pandemii koronaviru a pořadatelé mají obavy, že dorazí méně návštěvníků než dřív. I tak ale počítají, že se na lipské výstaviště vypraví přes sto tisíc lidí.
Merkelová je vnímána jako první východoněmecká politička v čele spolkové vlády. Ačkoliv se narodila v Hamburku, značnou část života prožila na Východě v někdejší Německé demokratické republice.
Hosty na slavnostní předání vybírala Merkelová – pozvala tam celou řadu lidí, které dřív měla ve vládě – včetně Ursuly von der Leyenové. Paradoxně ale nepozvala současné špičky své strany CDU.
Často platí, že lidé mají rádi outsidery. Dlouho za něj platil i knihomol, který už třicet let nosí jednu a tu samou aktovku - kancléř Spolkové republiky Německo.
Merkelová v rozhovoru připustila, že po anexi Krymu neudělala dost pro to, aby Německo dodrželo závazek vůči NATO vynakládat na svou obranu nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu.
Ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi záleží jen na moci a tu jsem jako odcházející politička neměla, řekla Merkelová. Merkelová se s Putinem naposledy setkala v srpnu 2021.
Německá racionalita narazila na geopolitiku a ruský imperialismus, říká v rozhovoru ke konci projektu plynovodů Nord Streamu expert na německo-ruské vztahy Vladimír Handl z IMS Univerzity Karlovy.
Bývalá kancléřka Merkelová, která s Putinem pravidelně jednala 16 let a garantovala budování strategického německo-ruského plynovodu Nord Stream 2, se vyjádřila šířeji k válce až po sto dnech bojů.
Francouzský prezident Emmanuele Macron opakovaně hovoří se svým protějškem Vladimirem Putinem. Osobitým stylem diplomacie se snaží ruskému prezidentovi nabídnou příležitost zachovat si tvář.
Friedricha Merze strana do svého čela sice zvolila už na online sjezdu, který se uskutečnil 22. ledna, z právních důvodů bylo ale ještě nutné, aby ho delegáti potvrdili korespondenčním hlasováním.
„Kritika (vůči Německu) je sice přehnaná, s ohledem na určitou nejasnost v tom, jak německá vláda ne moc dobře zvládala své PR, je ale pochopitelná,“ říká pro iROZHLAS.cz odborník.