Nová britská vláda vyhlásila boj s deficitem. Začala u svých platů
Obavy z osudu předlužených evropských států opět rostou. Potvrzují to ranní výprodeje na asijských akciových trzích. Došlo k nim i přesto, že po Řecku a Španělsku včera drastické škrty ve státních výdajích slíbilo Portugalsko a náznak, že se po volbách vydá touto cestou, vyslala také nová britská vláda.
Britský kabinet vedený Davidem Cameronem si na svém prvním zasedání včera symbolicky snížil platy o pět procent a zároveň potvrdil, že je pro něj boj s dluhovou zátěží prioritou číslo jedna.
Podle Ivana Pilipa, někdejšího ministra financí a nyní viceprezidenta Evropské investiční banky, chce vláda snížením svých platů hlavně jít příkladem britské veřejnosti a ukázat nutnost škrtů.
„Podstatnější pro skutečné snižování deficitů ovšem budou další kroky. Ty, které jsou zatím oznamovány, jsou spíše v obecné rovině a bude teď důležité, jak skutečně se bude koalice, která přece jenom v řadě věcí má odlišné pohledy, schopna dohodnout,“ uvedl Pilip.
Deficit britských financí dosahuje 11 procent HDP a je jeden z nejvyšších v Evropě. Vláda se zatím zavázala snížit tento schodek v letošním roce o šest miliard liber.
Koalice chce nový provizorní rozpočet připravit do 50 dnů. Už teď je jasné, že některé sektory se dostanou pod tlak, jiné se dočkají větší podpory. V souvislosti se škrty ve státních výdajích se nejčastěji spekuluje o zdravotnictví a školství.
To ale může být podle Pilipa problém: „Zdá se mi to jako citlivá oblast. Zvláště pro liberály, což je strana v podstatě spíše levicově liberální, by to bylo velice složité pro jejich pozici. I vláda musí uvažovat o tom, že její pozice je vratká, a pokud by nevydržela celé volební období a neuspěla, tak to velmi posílí pozici labouristů.“
Mírnější zřejmě nakonec bude regulace bank, než jakou chystala předchozí vláda. „Může dojít k pokusu třeba zavedení nového druhu daně, o určité zvýšení regulace. Ale já si myslím, že tyto návrhy budou daleko skromnější, protože pokud by Londýn ztratil pozici významného finančního centra nejen Evropy, ale i světa, tak by to znamenalo pro ekonomiku Británie další ztrátu,“ míní Pilip.