ODS a TOP 09 uvažují o zvýšení DPH, Věci veřejné nesouhlasí

Premiér Petr Nečas připustil, že by daň z přidané hodnoty mohla vzrůst na 19 procent. Naopak ve snížené sazbě si umí představit knihy, léky a tiskoviny. Podle premiéra se krize v eurozóně prohlubuje, a proto je nutné zvažovat razantnější stabilizaci veřejných financí. Nečas to řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Vládní koalice se přitom už dohodla, že sazby DPH by se od roku 2013 sjednotily na 17,5 procentech. Znovuotevření debaty o vyšším DPH se nelíbí Věcem veřejným.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, premiér Petr Nečas (ODS) a předseda VV Radek John.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, premiér Petr Nečas (ODS) a předseda VV Radek John.

Variantu 19procentní DPH preferuje také ministr financí Miroslav Kalousek, který Radiožurnálu řekl, že hlavním důvodem k navýšení DPH je hrozící deficit na důchodovém účtu:

"Pokládám za nesmírně důležité, aby byl zlikvidován deficit na důchodovém účtu. Pokud bychom k vyššímu inkasu DPH ještě zapojili dividendu společnosti ČEZ, tak nebude mít důchodový účet v příštím roce deficit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

OD12 vyšší DPH.mp3

Cílem této strategie je také stabilita plánovaného státního rozpočtu pro příští rok, jehož deficit má být 105 miliard.

Věci veřejné by 19procentní sazbu podle místopředsedy poslaneckého klubu Viktora Paggia nepodpořily:

„Než se budeme bavit o nějakém zvyšování daní, tak se především musíme ujistit, že daně vybíráme všude, kde vybírat můžeme, a to zatím neděláme. Věci veřejné měly v programu daňovou amnestii, to je opatření, které udělali například v Německu, Itálii a dalších státech. Podle našich odhadů by amnestie přinesla 100 miliard do české ekonomiky a na daních by přinesla nějakých 5 miliard. Dokud si nebudeme jistí, že peníze vybíráme ode všech, od koho se vybírat dají, tak jsem proti zvyšování daní.“

Podle poslance Věcí veřejných Michala Babáka by zvýšení daně znamenalo porušení koaliční smlouvy:

„To jde i proti dodatku koaliční smlouvy, kde se jasně říká, že se to procento z těch 17,5 procent zvyšovat nebude. Zajímavé je, že na léky a knihy, které jsou v gesci TOP 09, by zůstaly ve snížené sazbě a ostatní věci by šly do té zvýšené.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Jana Hergeta vstříc pondělní schůzce K9

Věci veřejné také chtějí přijít s vlastními návrhy hlavně pro jednotlivé rozpočtové kapitoly. Nelíbí se jim škrty v kapitolách ministerstva dopravy a školství, které právě VV ovládají.

K tomu Kalousek podotýká: „Na K9 nemám v úmyslu projednávat rozpočet, ten musí projednat vláda. Změna DPH je ale změnou koaliční smlouvy a koaliční orgán by s tím souhlasit měl.“

Pondělní K9 bude možná i o dalších daních

Na pondělním jednání koaličních špiček chtějí Věci veřejné předložit ještě konkrétnější úpravu některých daní, například progresivní zdanění fyzických osob a zvýšení daní pro firmy.

Vedoucí ústavu financí Mendelovy univerzity v Brně Lubomír Lacina ve vysílání Rádia Česko upozornil, že by bylo lepší šetřit na výdajové straně státního rozpočtu:

„My bychom měli spíše provádět reformy na straně výdajů, než na příjmové stránce, což se ale asi politikům jeví jako mnohem jednodušší, než provést důsledné reformy na výdajové straně rozpočtu, především s ohledem na stárnutí populace.“

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Jan Herget, Michaela Vydrová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme