T-Mobile podal trestní oznámení na insolvenčního správce firmy Mammoth. Ignoroval důkazy, tvrdí

T-Mobile podal trestní oznámení na insolvenčního správce zkrachovalého e-shopu firmy Mammoth Pavla Fabiana. T-Mobile to uvedl v pátek. Správce byl podle tvrzení operátora více než rok a půl nečinný, ignoroval jemu známé důkazy, včetně těch předložených ze strany T-Mobilu, a nekriticky přejímal tvrzení dlužníka, společnosti Mammoth.

Praha (Aktualizováno: 12:26 28. 2. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalí zaměstnanci T-Mobilu kradli a prodávali data zákazníků (ilustrační foto)

T-Mobile spolu s J&T Leasing dosud vystupoval jako největší věřitel zkrachovalého e-shopu Mamut (ilustrační foto) | Foto: Andrew Aitchison / Alamy | Zdroj: Profimedia

Správce také údajně v posledních dnech činil kroky, aby zakryl, že jeho dosavadní činnost nevedla k vyřešení dluhů Mammothu a těmito kroky zhoršil postavení věřitelů. Vyjádření insolvenčního správce ČTK zjišťuje.

J&T Leasing pohledávky odmítá

Společnost J&T Leasing jako věřitel v insolvenčním řízení s dlužníkem e-shopem Mamut.cz popřela miliardové pohledávky společnosti T-Mobile. Důvodem jsou údajné závažné pochybnosti o pravosti a výši přihlášených pohledávek, zejména s ohledem na rozpory ve vyjádřeních T-Mobilu v dalších soudních sporech. J&T Leasing se proto rozhodla z procesní opatrnosti přihlášené pohledávky zpochybnit v souladu s insolvenčním zákonem. J&T Leasing to uvedla v oznámení v Insolvenčním rejstříku.

T-Mobile spolu s J&T Leasing dosud vystupoval jako největší věřitel zkrachovalého e-shopu Mamut, který provozovala firma Mammoth propojená se skupinou Unicorn Vladimíra Kováře. Z obchodu zmizelo údajně 107 000 iPhonů a desítky tisíc příslušenství od Apple. Pohledávky T-Mobilu za 3,1 miliardy korun insolvenční správce popřel a operátor se následně obrátil na soud.

Operátor se podle mluvčí Patricie Šedivé domnívá, že může jít o účelové jednání umožňující prospěch jiných osob, a současně upozornil na možné vazby insolvenčního správce na osoby spojované s prověřovaným možným podvodným jednáním.

K prokázání svých pohledávek operátor podle svého tvrzení dodal podstatně více podkladů než všichni ostatní věřitelé, insolvenční správce ale řadu z nich z neznámého důvodu ignoruje. Pohledávky firmy přitom mají stejný základ jako jiné pohledávky, které byly plně uznány, uvedl T-Mobile.

Správce podle T-Mobilu mimo jiné převzal argument společnosti Mammoth, že podpisy na rámcové smlouvě, na základě které se konaly dodávky hardwaru, nejsou pravé.

Zpochybňují podpisy

„Jakékoli pochybnosti o pravosti smlouvy jsou zcela účelové. Rámcovou smlouvu uzavřenou v roce 2018 až do března 2023 nikdy nikdo nezpochybňoval. Naopak k ní byly postupně uzavřeny dodatky s prokazatelně pravými podpisy, plnění smlouvy bylo opakovaně potvrzováno předávacími protokoly, existuje k němu fotodokumentace i svědectví přebírajících osob. Společnost Mammoth za poskytnutou elektroniku uhradila na splátkách během několika let přibližně dvě miliardy korun. Až v okamžiku, kdy Mammothu došly finanční prostředky na další splátky, začal smlouvu náhle zpochybňovat,“ sdělila ředitelka komunikace T-Mobile Patricie Šedivá.

Insolvenční správce podal trestní oznámení na jednatele Mammothu. Odmítali spolupracovat

Číst článek

Dalším paradoxem je podle ní skutečnost, že společnost Mammoth a skupina Unicorn, které roky podle svých závěrek významně profitovaly z tohoto obchodu, zpochybňují svoje vlastní podpisy na smlouvách. Pokud lidé ze skupiny podnikatele Vladimíra Kováře skutečně padělali své podpisy na smlouvách, pak je to právě T-Mobile, kdo byl tímto jednáním nejvíce poškozen, uvedla.

Insolvenční správce dále v překvapivém souladu s Mammothem uvádí, že Břetislav Janoušek, jehož firmy odebíraly zařízení Apple a který za Mammoth často jednal, k tomu nebyl oprávněný. Takový závěr je podle operátora T-Mobile opět zcela absurdní.

Kromě výslovného smluvního zmocnění k tomuto jednání je podle něj nesporné, že Janoušek byl s podnikáním skupiny ovládané Kovářem silně propojen. Byl členem top managementu Unicornu a osobně jednal za společnosti skupiny Unicorn, a to společně s Janem Jarošem, generálním ředitelem Unicornu, dodala mluvčí.

Insolvenční správce podle ní popírá dodávky více než 300 000 kusů elektroniky kvůli necelým 900 kusům administrativně nesprávně zaevidovaným sériovým číslům, což odpovídá zhruba 0,3 procenta veškerého dodaného zboží.

T-Mobile uvedl, že insolvenční správce sídlí na stejné adrese, jako Janouškovy firmy J.A.E a SBJ Trade, které se podle operátora zřejmě na podvodech se zařízeními Apple podílely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme