Cenovka za podpis ředitele Ludvíka? 5 milionů korun. Policie popisuje, jak se měl prodražit Modrý pavilon

Jak podle policie probíhalo korupční jednání ve Fakultní nemocnici v Motole? Detektivové dění ilustrují mimo jiné na miliardové zakázce na snížení energetické náročnosti budovy Modrého pavilonu. Na tom od roku 2021 pracuje firma Geosan Group. Podle policie se její vedení pokoušelo s ředitelem nemocnice Miloslavem Ludvíkem dohodnout na umělém navýšení ceny o 85 milionů korun. Za to měl Ludvík podle policie chtít pět milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní otevření Domu Ronalda McDonalda ve Fakultní nemocnici v Motole

Slavnostní otevření Domu Ronalda McDonalda ve Fakultní nemocnici v Motole | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Je prosinec 2023 a náměstek ředitele FN Motol Pavel Budinský se setkává ve své nemocniční kanceláři s obchodním ředitelem stavební firmy Geosan Group Ivanem Havlem. Ten mu měl podle vyšetřovatelů předat úplatek tři miliony korun, který Budinský údajně požadoval.

Policie po razii v Motole obvinila 16 lidí. Mezi nimi Janstu, zadržený má být i ředitel Ludvík

Číst článek

Podle policejních dokumentů, do kterých mohly server iROZHLAS.cz a Radiožurnál nahlédnout, se tím spustil řetězec, který měl přinést jak pro Geosan, tak i pro náměstka Budínského a ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka finanční prospěch z miliardové stavební zakázky.

Vedení nemocnice se totiž mělo s managementem stavební firmy dohodnout, že probíhající miliardový kontrakt na snížení energetické náročnosti nemocničního Modrého pavilonu účelově prodraží dalším, již pátým dodatkem smlouvy až o 85 milionů korun.

„Odůvodní to tím, že došlo ke skokovému nárůstu cen na trhu se stavebními pracemi v době od uzavření smlouvy do dokončení díla, čímž měly zhotoviteli stavby vzniknout objektivně nepředvídatelné vícenáklady, přičemž si ale všichni obvinění byli vědomi toho, že tato částka je oproti jakýmkoliv objektivně uznatelným nákladům účelově a výrazně nadhodnocena,“ píší policisté v dokumentu.

Schůzky v restauracích

Aby vše dohodli, absolvoval Budinský s Ludvíkem několik schůzek s vedením stavební firmy – obchodním ředitelem Geosanu Havlem a generálním ředitelem firmy Luďkem Kostkou. Setkávali se v pražských restauracích, ovšem pod dohledem policistů.

Válek odvolal šéfa motolské nemocnice Ludvíka zadrženého při razii. Vedení převezme náměstkyně

Číst článek

K jedné z klíčových schůzek došlo podle kriminalistů na konci loňského července. Zúčastnili se jí pouze Budinský s Havlem. A na ní měla zaznít Budinského nabídka: jestliže stavební firma chce, aby vedení nemocnice uzavřelo další dodatek smlouvy, bude za to firma muset zaplatit. A to tři miliony pro Budinského a pět milionů pro Ludvíka. 

Úplatek, na který stavební firma podle kriminalistů přistoupila, ale dlouho platný nezůstal. Během dalších schůzek si totiž Budinský s Ludvíkem podle policistů měli říct o další peníze tak, aby úplatek činil pět milionů korun pro každého z nich. Na úplatcích se měli s vedením firmy dohadovat ještě na policií monitorované schůzce před dvěma týdny.

„Ivan Havel z pověření Luďka Kostky sdělil, že jsou připraveni poskytnout Pavlu Budinskému a Miloslavu Ludvíkovi neoprávněné finanční plnění ve výši pět milionů korun, na což Budinský reagoval tím, že trvají na požadavku ve výši dvakrát pět milionů, tedy celkem deset milionů korun pro něj a Ludvíka,“ popisují policisté schůzku.

Součástí dohody mělo být to, že navýšení ceny o 85 milionů korun bude bez započtení daně, a zároveň to, že všichni obvinění společně vyhotoví písemné doklady, které skokové navýšení ceny před všemi myslitelnými kontrolami odůvodní – ať už šlo o znalecké posudky, odborné odhady, žádosti či oficiální zápisy z porad. Vše mělo být zakončeno podpisem zmíněného pátého dodatku smlouvy, k tomu ale nikdy nedošlo, protože podezřelé v pondělí ráno zadrželi policisté.

Ti hovoří o poškození nejen finančních zájmů Česka a Evropské unie. Na opravu Modrého pavilonu totiž nemocnice čerpala evropskou dotaci ve výši 582 milionů korun a dalších 711 milionů na ni směřovalo z veřejných zdrojů pod záštitou ministerstva životního prostředí.

Tomáš Pika, Artur Janoušek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme