Potraviny ze zahraničí jsou často levnější, stát ale aktivně omezuje a prodražuje dovoz, kritizuje Prouza

Z růstu cen potravin v České republice se v posledních letech navzájem obviňovali politici, obchodníci, výrobci i zemědělci. Po Novém roce ale místo očekávaného zdražování zboží v obchodech spíše zlevňuje. Nenaplňuje se tak varování prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy, který před Vánoci tvrdil, že obchodníci budou nuceni zdražit.

Interview Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Prouza

Varování Tomáše Prouzy, který tvrdil, že obchodníci budou nuceni po Vánocích zdražit, se nenaplňuje | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas

K tomu prý nedošlo především proto, že stát rozhodl o podpoře pro energeticky náročné firmy. „Když potravináři přišli o hlavní argument, který měli, tedy drahé energie, řada z nich vycouvala z původních ceníků, které rozesílali, a přišli s výrazně rozumnějším přístupem k věci,“ uvádí Prouza v pořadu Interview Plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Podle dat firmy Česká distribuční, která tiskne slevové letáky, potraviny v akci buďto zůstaly na cenách z prosince, anebo i zlevnily. K poklesu cen podle Prouzy dochází v oblastech, ve kterých dobře funguje konkurence. Příkladem je třeba máslo, které bylo před rokem zhruba o dvacet procent dražší než dnes.

Důvodem prý je, že jde o produkt, který se snadno dováží ze zahraničí a tamní konkurence tlačí cenu dolů. „Když funguje konkurence, ceny padají. Opakovaně říkáme vládě, že pokud tu chce mít nižší ceny potravin, tak musí tlačit na větší konkurenci, včetně otevření Česka pro potraviny z dovozu, do čehož se některým úředníkům na ministerstvu zemědělství příliš nechce,“ tvrdí.

K zdražení řetězce nemají důvod, tolik ceny nerostly ani na vrcholu inflace, říká ekonom Hradil

Číst článek

Některé potraviny je prý možné dovézt z jiných evropských zemí i o dvacet procent levněji, nemluvě o dovozu ze třetích zemí. Proti tomu prý ale bojují čeští velkoproducenti a stát už roky aktivně omezuje a prodražuje dovoz, a to zejména u nejčerstvějšího zboží.

„Je třeba si říct, zda tím politickým zadáním jsou levné potraviny, anebo české potraviny. A bohužel český průmysl, nejen potravinářství, je energeticky náročnější než v řadě jiných evropských zemí. Roky se neinvestovalo do modernizace a vysmívalo se Green Dealu. Pak nás dohnaly drahé energie a řada českých potravin je méně konkurenceschopná,“ dodává.

Nemoderní výroba

Prouza poukazuje na to, že osm velkých řetězců mělo dohromady nejnižší ziskovost v historii, naopak zemědělci podle dat Českého statistického úřadu zažili rekordní rok a stejně tak i řada velkých potravinářů. A opět platí, že čím menší konkurence, tím větší zisk.

„Loni touto dobou byla velkou kauzou cena cukru. V Česku máme jeden dominantní cukrovar, který ovládá zhruba 60 procent výroby cukru, a ten měl zhruba 10procentní ziskovost – dvojnásobnou oproti minulým letům,“ upozorňuje s tím, že ziskovost supermarketů je jen 2,5 procenta a jejich tržby meziročně klesly o pět procent.

PRŮZKUM: Za vysoké ceny potravin mohou prodejci, myslí si 84 procent lidí. Další zdražování si nepřejí

Číst článek

Prouza také vysvětluje, proč se například některé ovoce nebo zelenina v supermarketech prodává za dvojnásobek výkupní ceny zemědělců. Mezi nimi totiž stojí zpracovatelé, kteří musí sklizeň očistit, zkontrolovat, dotovat špatné kusy, zabalit a vše také skladovat.

„Když se podíváte na ceny energií, tak udržet mrkev, cibuli, jablka třeba půl roku čerstvá ve skladech je energeticky tak náročné, že skladování vlastně stojí víc než tu mrkev vypěstovat,“ podotýká s tím, že díky moderním technologiím a chlazeným skladům je možné udržet zeleninu i půl roku čerstvou a nevozit ji přes půl světa.

Modernizace zpracovatelského segmentu je i důvodem, proč je dnes možné v Německu vyrobit levnější máslo nebo mléko. „Jsou to supermoderní automatizované provozy s minimem lidské práce. My jednak nemáme ty objemy výroby a navíc fungujeme na starších technologiích, které jsou energeticky náročnější,“ konstatuje.

Poslechněte si celý rozhovor v audionahrávce nahoře.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme