Průmyslová výroba v Česku během května mírně zrychlila. Meziroční růst dosáhl 1,4 procenta
Průmyslová výroba v Česku v květnu mírně zrychlila meziroční růst na 1,4 procenta z dubnových 1,2 procenta. Stejně jako v dubnu stoupla výroba aut a klesla produkce ve většině ostatních průmyslových odvětví. Opět ubylo zakázek v průmyslu, jejich hodnota meziročně klesla o 4,4 procenta. Vyplývá to z informací, které v pátek na svém webu zveřejnil Český statistický úřad. Meziměsíčně se průmyslová produkce zvýšila o 1,6 procenta.
„K mírnému růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, kde produkce vzrostla i meziměsíčně. Růst zaznamenala jak výroba automobilů, tak jejich dílů. Plánované odstávky a nižší produkce uhelných elektráren ovlivnily pokles ve výrobě elektřiny, plynu a tepla,“ uvedl Radek Matějka, ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky statistického úřadu.
O pětinu byla proti loňskému květnu nižší produkce v těžbě a dobývání, a to zejména kvůli snížení těžby hnědého uhlí. Dvouciferným tempem klesla také výroba ostatních nekovových minerálních výrobků, chemický průmysl a výroba základních kovů a slévárenství. Výrazně naproti tomu vzrostla produkce ostatních dopravních prostředků a zařízení, pomohlo dokončení dlouhodobých zakázek.
Novým šéfem Svazu průmyslu a dopravy se stal Rafaj. Ve druhém kole porazil bývalého premiéra Topolánka
Číst článek
Víc než čtyřprocentní meziroční pokles hodnoty nových zakázek je nejvyšší od léta 2020, upozornila vedoucí oddělení statistiky průmyslu statistický úřad Veronika Doležalová.
„Nejvýznamněji jej ovlivnil dvouciferný pokles hodnoty nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství a v chemickém průmyslu,“ dodala.
Meziročně naopak mírně vzrostla hodnota nových zakázek ve výrobě motorových vozidel a objednávky v posledních měsících přibývají v oděvním a farmaceutickém průmyslu.
Nové zakázky ze zahraničí se v květnu meziročně snížily o 4,7 procenta, tuzemské klesly o 3,9 procenta. Proti dubnu hodnota nových průmyslových zakázek stagnovala.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v květnu meziročně snížil o 1,7 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla o 11,1 procenta.