Půjčky, jízdy načerno, mobily. Do dluhů zabředávají stále častěji i velmi mladí lidé
Češi si začínají půjčovat peníze už jako náctiletí. Až 97 procent mladých lidí mezi 15 a 24 lety má dluh do 30 tisíc korun. Vyplývá to z údajů společnosti KRUK, která hlídá pohledávky bank, mobilních operátorů nebo také pojišťoven.
Často jde o studenty, kteří nemají ještě žádný příjem, nebo o děti ze sociálně znevýhodněných rodin. Půjčí si a pak nemají z čeho splácet. Průměrně dluží mladí lidé mezi 15 a 24 lety necelých devět tisíc korun.
„Pokud si mladí lidé berou půjčku, nejčastěji si půjčují na různá elektronická zařízení - ať už to jsou mobilní telefony, počítače, notebooky, nebo tablety. Zatímco mladé ženy si průměrně půjčují necelých 8500 korun, muži mají dluh o něco vyšší, 9200 korun,“ říká Markéta Fixová ze společnosti KRUK.
Mladí dlužníci mají závazek v průměrné výši 9 tisíc korun, zjistila Zuzana Švejdová
Dluhy ale nepochází jen z půjček. Vznikají třeba i nezaplacením poplatků za pobyt v nemocnici nebo neuhrazenou pokutou za jízdu načerno. Často jde také o pozdní splátku faktury u mobilního operátora.
Do dluhů se často děti dostávaly i vinou rodičů, kteří za ně neplatili poplatky za svoz komunálního odpadu. To už je minulostí. Od letošního ledna totiž platí novela zákona o místních poplatcích, která dosavadní praxi zrušila. Zatímco dříve mohly obce vymáhat peníze za odvoz odpadu i po malých dětech, teď zaplatí primárně jejich rodiče.
Pád do dluhové pasti hrozí i nezletilým
Mezi dlužníky jsou i nezletilí. Banka jim sice peníze nepůjčí, ale některé neseriózní nebankovní společnosti ano. Takové úvěry jsou rizikové, přesto si je sjednávají nejen mladí lidé, ale i dospělí. Často totiž netuší, že při nesplácení jim hrozí exekuce.
A nemusí jít jen o takzvané rychlé splátky. Do exekuce se lidé dostávají i kvůli neplacení bankovních úvěrů.
„Mladí lidé si zařídí spotřebitelský úvěr, který se později ukáže, že je nad jejich schopnosti. A samozřejmě - pokud dluhy nadále neřeší, nejsou v řešení aktivní, tak se může stát i to, že se kvůli těmto dluhům mohou dostat i do exekuce,“ říká mluvčí Exekutorské komory Petr Vorlíček.
Aby se mladí lidé nedostávali do dluhové pasti, zavádí řada základních škol výuku takzvané finanční gramotnosti. Děti se tam učí například to, jak hospodařit s penězi nebo kam investovat.
Téměř dvě třetiny Čechů se nechovají ekonomicky zodpovědně, ukázal průzkum ministerstva
Číst článek