Bezpečnostní výzvou zůstávají radikální online komunity působící na různých platformách, často i na globální úrovni, uvádí zpráva ministerstva vnitra. Pro Radiožurnál o tom hovoří Barbora Vegrichtová.
Server iROZHLAS.cz má k dispozici zprávu ministerstva vnitra o extremismu a předsudečné nenávisti za rok 2024, kterou se bude ve středu zabývat vláda Petra Fialy (ODS).
Nejčastějším tématem volajících na číslo Linky bezpečí 116 111 bývají psychické potíže. Jde o deprese, úzkosti, sebepoškozování nebo sebevražedné myšlenky a poruchy přijmu potravy.
„Jen jsem ležel. Spal jsem třeba jen dvě hodiny, vypadal jsem nemocně. Někdy jsem moc nejedl. Jindy jsem ty stavy zajídal,“ popisuje pro Radiožurnál Martin, který na střední škole trpěl depresemi.
V posledních letech je čím dál zřetelnější, že duševní zdraví dětí a mladistvých v Česku se zhoršuje. O problému, příčinách i možných řešeních jsme mluvili s odborníky.
Policie po sérii incidentů mezi dětmi a mladistvými posílila ve Šternberku hlídky a město plánuje zvýšení počtu strážníků. Do problematických oblastí budou také nainstalovány kamery.
Návrh zákona by umožňoval čtrnáctiletým pracovat pouze v době hlavních letních prázdnin. Nebylo by to tedy na úkor škole, říká pro Radiožurnál ředitelka Asociace malých a středních podniků Eva
„Nemají vzdělání, nejsou vyzrálí, nemají pracovní návyky.“ říká Lenka Skřinařová z Úřadu práce. Ministerstvo školství vidí řešení v prodloužení povinné školní docházky o dvouleté učební obory.
Britský soud uznal dva dvanáctileté chlapce vinnými z vraždy o sedm let staršího mladíka, jemuž probodli srdce mačetou. Jedná se o pravděpodobně nejmladší v Británii odsouzené vrahy od roku 1993.
Britští poslanci většinou odsouhlasili záměr vlády znemožnit kouření mladším lidem. Pokud se schválený zákon uvede do praxe, Britové narození v roce 2009 a později už si nebudou moct koupit cigarety.
Děti, jejichž rodiče museli odjet za prací do velkých měst, v Číně čím dál častěji figurují v násilných případech, a to jak jako oběti, tak jako pachatelé, upozorňuje americká CNN.
V roce 2023 řešila policie ve městě 19 případů napadení dětskými gangy. Město posílilo hlídky městské policie, což situaci částečně zklidnilo, v únoru ale došlo k dalšímu pokusu o napadení.
Vláda má ve středu rozhodnout o zařazení chemikálie HHC na seznam návykových látek. Podle ředitele Odboru ochrany veřejného zdraví Matyáše Fošuma se tak automaticky zakáže i její držení.
Česká republika patří dlouhodobě k zemím, kde se konzumuje nejvíce alkoholu v Evropě. Každý rok vyjdou žebříčky rizikového pití a každý rok jim dominujeme.
U škol nebo v nákupních centrech si děti mohou poměrně snadno koupit návykové látky. Vláda by nově měla spravovat jejich seznam a více kontrolovat výrobu i distribuci.
Z dat o kontrolách České obchodní inspekce v loňském roce vychází, že prodejci alkohol nezletilým prodají zhruba v 60 procentech případů. Navíc přibývá mladistvých, kteří si ho kupují na internetu.
Rozpoznat závislosti u dětí mají vzdělávací kurzy, které připravují adiktologové z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice. Už teď pracují lékaři se speciálním manuálem.
V budoucnu by se očkování mohlo zpřístupnit i pro menší děti. „V tomhle případě jsou nejdále čínské vakcíny, třeba firma Sinopharm,“ říká pro Radiožurnál.
Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky dostalo vakcínu pro dospělé v Česku 19 mladistvých. Nejvíc z nich na Ústecku. Často se tak děje v momentě, kdy praktickým lékařům zbyde dávka.
„Bereme to, že když mu je za měsíc a půl osmnáct, tak to není žádný problém. Navíc když je tam důvod a když člověk ví, že k Pfizeru se tahle věkové skupina nedostane,“ řekl praktický lékař Petr Ráliš.
Děti od 12 do 14 let budou nově moci být stíhány za „úmyslné zabití nebo úmyslné zranění, které vede k smrti, nebo za způsobení těžkého postižení použitím extrémně krutých prostředků“, píše AP.