Ve školách podle České bankovní asociace chybí učitelé, kteří by se tématu ve výuce věnovali, a děti pak nejsou dostatečně připravené na dospělý život. Dělá jim problém třeba sestavit domácí rozpočet.
Deprese, úzkosti nebo finanční problémy, do kterých se mohou fotbalisté dostat po konci kariéry. To jsou témata, o kterých se v Česku stále nemluví dostatečně.
Podle veřejně přístupného insolvenčního návrhu neplatil Adam Hloušek ani pojištění, dluží finančnímu úřadu na daních, pohledávky má i v českých a polských bankách a dalších institucích.
„Dosud jsme měli v Česku jenom legislativu, která ale nestačila. Existuje totiž spousta situací, ve kterých se musíme zabývat etikou a řešit, co bude pro žáka nejpřínosnější,“ říká Marková.
Dvě procenta HDP na obranu by stát mohl dávat povinně ze zákona, píšou Hospodářské noviny. A ochránci sbírají u Žehuně na Kolínsku vzácné žaludy, informuje Právo. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Centrum je největším projektem České národní banky na podporu finanční a ekonomické gramotnosti a dalším krokem ve větší otevřenosti vůči veřejnosti. Kapacita bude zhruba čtyřicet tisíc osob za rok.
Lidé ve finanční tísni mohou ve středu 20. listopadu využít bezplatnou pomoc specialistů v rámci Dne bez dluhů. Loni poradenství využilo kolem 500 lidí.
Stranou z výplaty, alespoň malou částku si odkládá naprostá většina lidí. A to hlavně na nečekané události a také na stáří. Nejčastěji jde o Čechy mezi 35 až 64 rokem a také vysokoškoláky.
Kapitál 20 milionů a prokázání odborných znalostí. To jsou podmínky pro udělení nové licence od ČNB pro ty, kteří chtějí v Česku dál poskytovat spotřebitelské úvěry. Zafungovalo to na predátory?
Tři čtvrtiny lidí si podle průzkumu pro Českou bankovní asociaci vytvářejí finanční rezervu pro případ nenadálých výdajů. Její výše ale často není dostatečná a příliš dlouho by jim nevydržela.
Opožděná splátka za půjčku, exekuce, ztráta zaměstnání. O tom, že nemá cenu před nimi uhýbat, ale naopak je co nejrychleji řešit, se snaží lidi už šestým rokem přesvědčit Den bez dluhů.
Teenageři v Česku dostávají od rodičů měsíční kapesné v průměru téměř 700 korun. Dvanáct procent z nich s ním ale nevystačí. Ukázal to průzkum ČSOB, který se zaměřil na finanční gramotnost dětí.
Češi si začínají půjčovat peníze už jako náctiletí. Až 97 procent mladých lidí mezi 15 a 24 lety má dluh do 30 tisíc korun. Vyplývá to z údajů společnosti KRUK, která hlídá pohledávky bank, mobilních operátorů nebo také pojišťoven.
Finanční gramotnost Čechů se za posledních pět let zhoršila, tvrdí ministerstvo financí s odkazem na svůj průzkum. Lidé neznají základní pojmy jako úrok nebo inflace, navíc se prý chovají méně zodpovědně.
Finanční vzdělanost Čechů je průměrná. Vyplývá to z výsledků šetření České bankovní asociace. Informovanější jsou v této oblasti podle průzkumu muži a lidé s vysokoškolským vzděláním. Naopak nejhůře dopadli mladí ve věku 18 až 29 let.
Učitelé si v Ostravě vyzkoušeli roli žáků. S odborníky na finanční gramotnost hledali způsoby, jak školáky lépe naučit hospodařit. Kromě knížek už totiž můžou využít i úplně nové pomůcky. Na speciálním jarmarku si kantoři zkusili například netradiční hry.
Už 57 procent Čechů si o sobě myslí, že jsou finančně odpovědní. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Mindbridge. Ještě před dvěma lety to bylo o 9 procent méně.
Děti z dětských domovů nejsou příliš připraveny na vstup do běžného života. Vyplývá to z průzkumu společnosti IPSOS pro sdružení Mimo domov. Většině dětí schází finanční gramotnost nebo informace o sociálním systému. Jeho služby přitom využijí dvě třetiny z nich.
Češi se jen velmi pomalu učí, jak zacházet se svými penězi. Z aktuálního průzkumu, který provedla Česká bankovní asociace ve spolupráci s agenturou SC&C vyplývá, že za posledních 9 let se úroveň finanční gramotnosti příliš nezměnila. Lidé prý pořád příliš neznají třeba rozdíl mezi debetní a kreditní kartou nebo pojem RPSN. Výsledkem jsou předlužování, exekuce, nebo osobní bankrot.
Zhruba 1,5 milionu Čechů ohrožuje podle oficiálních údajů chudoba. Téměř 900 tisíc z nich nemá trvalé zaměstnání, dostatečný příjem a chybí jim základní materiální zajištění. Další statisíce Čechů se drží jen těsně nad hranicí bídy. I tak ale Česko patří mezi evropské země s nejnižší mírou chudoby.
Exekutoři v Česku zasahovali vloni mnohem méně než o rok dříve. Podle dnes vydaných údajů Exekutorské komory soudy nařídily 714 tisíc exekucí, což je oproti předloňskému roku pokles o 13 procent. Nejméně jich bylo ve Zlínském kraji a na Vysočině, nejvíc naopak v Praze.
Nedostatečný rodinný rozpočet, dluhy a půjčky řeší v Libereckém kraji stále více lidí. Úřady práce a občanská sdružení proto pořádají kurzy finanční gramotnosti. Lidé se na nich učí, jak si vytvořit rodinný rozpočet nebo ušetřit.
Patnáctiletí čeští školáci se umístili v mezinárodním srovnání finanční gramotnosti PISA v první třetině, skončili na 6 místě z 18 zemí. Nejlépe se na žebříčku, který dnes uveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, umístili 15letí školáci z čínské Šanghaje. Přední příčky obsadili ještě Belgie, Estonsko nebo Austrálie. Naopak nejhůř dopadla Kolumbie.
Žáci osmých a devátých tříd Základní školy v Dobřichovicích se učí rozumět penězům. Speciální projekt "Rozumíme penězům" ukazuje jak hospodařit v domácnosti, vytvářet rodinný rozpočet, plánovat koupi auta nebo bydlení.
Na Občanskou poradnu, která pracuje pod zábřežskou Charitou, se stále častěji obrací lidé, které trápí dluhy. Jen v loňském roce tady sepsali 85 návrhů na oddlužení, což je dvakrát více než v roce 2011, a dokonce čtyřikrát více oproti roku 2010.
Žáci základních škol se budou nejpozději od osmé třídy povinně učit druhý cizí jazyk. Nové osnovy přinášejí ale mnohem víc změn. Ředitelé škol tak musí připravit nové rozvrhy. Největší zásah je od září čeká v matematice.
Ve Strakově akademii se dnes sešli zástupci odborů, zaměstnavatelů a vlády. Jednají mimo jiné o finanční gramotnosti. Stále je totiž mnoho lidí, kteří jsou ochotni upsat se ke smlouvám na nákup zboží, které nepotřebují, nebo uzavřít nevýhodný úvěr. Zvláště před Vánoci. Průměrný dluh lidí, kteří navštěvují finanční poradny, se šplhá k půl milionu korun.