Ruská ekonomika nabírá rysy válečného hospodářství, uvádí německý ekonomický institut
Ruská ekonomika nabírá rysy válečného hospodářství. Zatímco výdaje na obranu se zvyšují, příjmy státu klesají, včetně těch za prodej ropy a plynu. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnil německý ekonomický institut IW. Rusko letos podle ní zvýší výdaje na vnitřní a vnější bezpečnost o 25 procent na 124,7 miliardy eur (2,95 bilionu Kč).
Německý institut se odvolává na projekce, které loni v říjnu podepsala Státní duma, což je dolní komora ruského parlamentu. Do roku 2025 se očekává, že tato výše výdajů na obranu zůstane konstantní a bude představovat více než 14 procent rozpočtu, uvedl ekonomický institut.
Válka na Ukrajině světový obchod neovlivnila tolik, jak se očekávalo, tvrdí Světová obchodní organizace
Číst článek
Příjmy z exportu ropy a plynu se letos ve srovnání s loňským rokem sníží o více než 20 procent. Na vině jsou hlavně západní sankce uvalené na Moskvu za napadení Ukrajiny, píše IW. Rusko má stále dostatečné rezervy, ale budoucnost bude poznamenána velkou fiskální nejistotou, uvedli ekonomové institutu Simon Iglesias a Melinda Fremereyová.
Rozpočtová analýza agentury Reuters zveřejněná v listopadu ukázala, že Rusko jen letos vydá na obranu a bezpečnost celkem 9,4 bilionu rublů (asi 2,8 bilionu Kč) – téměř třetinu rozpočtu. To znamená méně peněz na zdravotnictví, vzdělání a výzkum.
Rusko loni mělo rozpočtový deficit téměř čtyři procenta hrubého domácího produktu (HDP). V letošním roce se tento podíl zřejmě zvýší spolu s růstem výdajů, píše IW. Ruské ministerstvo financí ale uvedlo, že deficit za loňský rok činil 2,3 procenta.
Analýza evropské ratingové agentury Scope uvádí, že ruský rozpočtový deficit by se měl v letošním roce zvýšit na 3,5 procenta HDP. Toto číslo je také výrazně vyšší než prognóza ruské vlády – ta předpokládá deficit dvě procenta HDP.