Teplárny: Ekologická reforma zdraží teplo až o pětinu
Ekologická daňová reforma zdraží lidem teplo až o 20 procent a bude znamenat také krach centrálních výtopen v menších městech. Před dopady reformy, o níž diskutuje parlament, varovali představitelé Teplárenského sdružení České republiky.
Nelíbí se jim hlavně to, že od daně mají být osvobozeny domácnosti s vlastními kotelnami na zemní plyn, zatímco teplárny, které používají stejnou surovinu, daň naopak odvádět musí. To se podle šéfa sdružení Alexeje Nováčka dotkne například i firem, průmyslových podniků, škol, nemocnic a dalších odběratelů.
"Jestliže nemocnice bude zatížena a bude muset platit teplo s ekologickou daní, tak se to samozřejmě promítne na jejím hospodaření. A ta nemocnice na tom bude úplně stejně jako my; ta daň jenom proteče," říká Nováček.
"Tu ekologickou daňovou reformu bych spíše nazval protiekologickou daňovou reformou, protože jednoznačně upřednostňuje spalování paliv v domovních a malých lokálních výtopnách, které samozřejmě tu ekologizaci a hlídání těch limitů vlastně mají téměř nulové," dodává generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.
Cílem ekologické daňové reformy má být podle vlády omezení zdrojů tepla, které jsou neekologické - například kamen, v nichž lidé pálí nejrůznější odpad, aby ušetřili.
Podle provozovatelů tepláren nejde vládě o ekologii, ale o to, jak naplnit státní kasu. Ekologická daňová reforma spolu s dalšími opatřeními přinese podle nich každý rok do rozpočtu 3 a půl miliardy korun.