V Evropě se možná sjednotí hranice odchodu do důchodu

Všichni občané Evropské unie by mohli odcházet do důchodu ve stejném věku. Podle diplomatických zdrojů dnes s takovým návrhem přijde Německo. Kancléřka Angela Merkelová ho má ostatním evropským lídrům zemí evropské sedmadvacítky představit na schůzce v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie

Evropané se dožívají vyššího věku, a tak musejí podle Němců pracovat déle. V Německu se hranice pro odchod do důchodu postupně posune až na 67 let. Návrh Berlína se týká zemí eurozóny, ostatní státy jako je Česko by se k němu mohly přidat dobrovolně.

Němci chtějí, aby se ekonomiky v Evropě sblížily. Podle nich by se pak Unie vyhnula krizím, jako byla ta řecká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ondřeje Housky před Summitem EU

Kromě sjednocení hranic odchodu do důchodu by německá kancléřka údajně ráda navrhla i sbližování sazby daně z příjmů právnických osob. V její snaze o svázání některých parametrů hospodářských politik zemí eurozóny ji má podpořit i francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Opatření mají vést k posílení konkurenceschopnosti Evropy. Pakt by mohl obsahovat například i zakotvení nízkého limitu pro rozpočtový schodek v národních zákonech, jako to už udělalo Německo.

Německé návrhy by ale musely schválit všechny země Unie. Snaha může narazit na odpor zemí s nízkými daňovými sazbami, nebo nepříliš ochotnými zvyšovat důchodový věk. Zatím teprve začíná diskuze na toto téma.

Pavel Novák, Ondřej Houska, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme