Zariskovali a vyplatilo se. Titul Vinaře roku míří na moravské Slovácko
Soutěž o nejlepšího vinaře roku má svého vítěze. V letošním roce titul míří na moravské Slovácko do Vinařství Spielberg. Rozhodla o tom porota nejlepších degustátorů z celého světa.
Podle organizátora soutěže Petra Marka výherci při výběru vín zariskovali, a to se jim taky vyplatilo. „Opravdu šli do vzorků, které jsou staršího sběru. Většinou tam byly odrůdy, které jsou typické pro naši zem, to znamená pro jižní Moravu, ryzlinky, pinot blanc - ta vína byla opravdu plná, minerální s dlouhou pozitivní dochutí.“
Vinařství Spielberg není v soutěži žádným nováčkem. Mezi vybranými finalisty je totiž už po čtvrté.
Víno v plechovce? Velký zájem o něj nebude, myslí si čeští vinaři
Číst článek
Porota hodnotila celkem 538 vzorků vín, z nich pak vybrala osm nejlepších kolekcí a poslala je do finále. Kromě známých, a tedy i zavedených vinařství, se mezi finalisty letos objevily i malé rodinné firmy, které mají jen několik hektarů vlastních vinic.
Za vítězným Vinařstvím Spielberg se na druhém místě umístilo Nové vinařství z Drnholce a pomyslnou bronzovou medaili si odnesl Milan Sůkal z Nového Poddvorova.
Výběr vzorků probíhal anonymně. Hodnotitelé dopředu neznali jednotlivá vinařství, ani odrůdy, které ochutnávají. Samotné finálové rozhodování bylo v rukou devíti porotců z různých zemí světa - například z Francie, Jihoafrické republiky nebo taky z Velké Británie. Všichni mají titul Master of Wine a patří tedy k mezinárodní degustátorské špičce.
Podle vinařů hraje ocenění velkou roli při prodeji. Obecně ale nálepka nebo medaile na lahvi nemusí být zárukou kvality. Vinařských soutěží je totiž v Česku hned několik a ne všechny jsou pořádané profesionály. Samolepky na lahvi tak můžou být jen marketingovým tahem prodejců, o kvalitě ale nemusí vůbec vypovídat.