Mimopražští rodiče dají na kroužky v průměru 1 400 korun na dítě, v Praze ještě o 1 100 korun více

Začátek školního roku znamená pro rodiče extra výdaje nejen na školní sešity a družinu, ale i třeba na kroužky. Letos za ně mimopražské domácnosti dají z rodinného rozpočtu stejně jako loni, tedy zhruba 1400 korun na dítě. Pražským rodičům ale výdaje na volnočasové aktivity stouply, a to výrazně. Ukazují to nejnovější data společnosti PAQ Research pro projekt Českého rozhlasu Život k nezaplacení.

Život k nezaplacení Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti na atletické dráze

Ceny kroužků v Praze narostly, rodiče si je ale zde mohou stále dovolit (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pražští rodiče z výzkumu, kterého se pravidelně účastní celkem 1600 domácností, utratí průměrně 2500 korun za dítě. To je o 900 korun víc než loni. Spoluautor studie, sociolog Daniel Prokop vidí za tím rozdílem v regionech a v Praze dvě příčiny.

„V Praze pravděpodobně narostla více cena nabídky volnočasových kurzů a zároveň mají stále lepší kupní sílu, většina lidí zde nedošla do bodu, kdy výdaje omezuje. V regionech buď lidé museli začít snižovat své výdaje kvůli růstu nákladů na energie a další věci, nebo se samotná cena kroužků tolik nezvedla,“ uvádí Prokop.

Benzin v Česku už stojí více než čtyřicet korun na litr. Podle údajů společnosti CCS rostla také cena nafty

Číst článek

Že v Praze ceny kroužků i letos výrazně narostly, potvrzuje čtyřnásobná matka Kateřina Franc: „Všechny kroužky, které naše děti navštěvují, jsou letos dražší. Chodí na atletiku a na výtvarku a zdražily o 30 procent. Opravdu jsme zvažovali, jestli na ně budou moct ještě dál chodit.“

Regiony šetří

Oproti tomu se v regionech drží loňské ceny, potvrzují to oslovené asociace. Zatímco loni výrazně zdražovaly kvůli energiím a inflaci všichni, letos prý už jen nepatrně, pokud vůbec. A to jen tam, kde stoupl nájem.

Ceny kroužků proto prý zůstávají skoro stejné jako loni ve druhém pololetí, tvrdí to třeba Český atletický svaz, taky gymnastická federace nebo Domy dětí a mládeže.

Průměrné výdaje na vzdělávání a aktivity dítěte | Zdroj: PAQ Research

I předsedkyně Asociace jazykových škol Marcela Hergesselová říká, že v chudších regionech rodiče na kroužcích šetří víc: „Domníváme se, že v regionech, kde není taková finanční síla jako v Praze, omezují rodiče kroužky, přestože se jejich cena nezvýšila. Nemají na ně ani za loňské ceny.“

Z toho důvodu třeba letos v Mostě vůbec neotevřely jazykové kurzy pro děti. V Praze, kde nepatrně zdražily, takový problém nemají. A to se podle zjištění projektu Život k nezaplacení týká i třeba Brna. Podle ředitele firmy Kroužky Jakuba Reindla hrají roli i další faktory. Například to, na kolik kroužků dítě chodí či nabídka v místě bydliště nebo dopravní dostupnost.

„V regionech, obzvlášť v menších městech, chybí nabídka kroužků, protože nejsou lidi, kteří by je vedli. A pro rodiče je i těžké zajistit pro děti nějaký transport na vzdálenější kroužky, kdežto Praha umožňuje rodičům nechat tam děti dojet samotné,“ říká.

Výrazně šetří na vybavení aktivitách dítěte | Zdroj: PAQ Research

Iva Vokurková, epo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme