Už rok dostávají senioři výchovné. Za pár let připadne jen těm, kteří měli víc než dvě děti

V lednu to bude rok, co mají někteří senioři, hlavně ženy nárok na takzvané výchovné. Příspěvek 500 korun měsíčně za každé vychované dítě dostává zhruba 1,4 milionu lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

V některých rodinách se rodiče nemůžou shodnout, kdo se o dítě víc staral, a má tak na přilepšení k důchodu nárok (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výchovné před dvěma lety připravili a pomohli prosadit sociální demokraté v čele s tehdejší ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou. Ženám, které důchod už pobíraly, se penze o výchovné zvýšila od ledna automaticky. Takových byla naprostá většina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Ivy Vokurkové

Pokud výchovné náleží mužům-důchodcům, musejí o něj sami zažádat. To dosud udělalo přes 55 tisíc penzistů. Pětinu těchto žádostí ale Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zamítla.

„Nejčastějším důvodem zamítnutí byla skutečnost, že druhá osoba pečovala ve větším rozsahu. U vdovců byla důvodem zamítnutí také jejich nesoučinnost, tedy že nereagovali na zaslané výzvy,“ upřesňuje mluvčí úřadu Tereza Koukolová.

V některých rodinách se rodiče nemůžou shodnout, kdo se o dítě víc staral, a má tak na přilepšení k důchodu nárok. Sporů o výchovné evidovala Česká správa sociálního zabezpečení v polovině roku 480.

Rodiče pak podle zástupkyně mluvčí Hany Tomičkové musejí rozsah péče o děti doložit.

„Nejčastěji žadatelé dokládají dohody nebo rozsudky soudu o úpravě vztahu k nezletilému dítěti, ale často také podklady, které o péči svědčí, a to zkrácený pracovní úvazek, absenci v práci z důvodu nemoci dítěte a podobně,“ říká Tomičková.

Který rodič má nárok na výchovné k důchodu? Letos se řešilo už skoro 500 sporů, většinou vyhrála matka

Číst článek

Chystá se změna

Kolik jde na výchovné peněz, nedokáže Česká správa sociálního zabezpečení říct. Národní rozpočtová rada náklady za letošní rok už dříve odhadla na necelých 18 miliard korun.

Výchovné čekají za tři roky změny. Ti, kdo ho už dostávají, se nemusí bát – příspěvek jim zůstane. Lidi, kteří půjdou do důchodu později, už výchovné za první dvě děti nedostanou.

„Pro nově přiznávané důchody od roku 2027 již nebude důchod za výchovu prvních dvou dětí zvyšován. Doba péče o tyto dvě děti ale bude oceněna, a to rodinným vyměřovacím základem ve výši průměrné mzdy,“ říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

To znamená, že za dobu, kdy byl rodič s dítětem doma, se mu do výpočtu výše důchodu bude započítávat průměrná mzda v daných letech.

Iva Vokurková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme