Babiš v Bruselu a diplomacie
Ve stínu volby prezidenta absolvoval Andrej Babiš v Davosu, Budapešti a Bruselu četná setkání s politickými partnery. Jak schopným bude vyjednavačem, to se teprve uvidí, nicméně je zřejmé, že ho zahraniční politika bude bavit.
Má pro ni důležité předpoklady. Umí řeči, disponuje sebevědomím úspěšného manažera, a když něčemu nerozumí, ví, koho se má zeptat. Díky džungli, ve které se stal miliardářem, ví všechno o lobbingu a o evropské politické smetánce, do které vstupuje jako český premiér, si určitě nedělá žádné iluze.
O diskusi, kterou Andrej Babiš vedl s předsedou Evropské komise, jsme se dozvěděli, že šlo o užitečnou výměnu názorů a že debata o reformě evropského azylového systému se protáhne. To jsou fráze, ze kterých není patrné, zda Juncker bere Babiše vážně, anebo zda rozhovor s ním pouze zdvořile vydržel.
I kdyby ale Andrej Babiš časem získal mezi evropskými státníky pověst příjemného partnera do debaty, není pravděpodobné, že Brusel, respektující především zájmy nejsilnějších členů unie, přihlédne k zájmům Česka.
Za diplomaticky zdvořilou demokratickou fasádou budou Němci, Francouzi a staré země unie obecně vždy v pokušení řešit problémy právem silnějšího a my vždy budeme patřit mezi slabé, kteří mají na výběr, zda se podřídí po dobrém, anebo po zlém.
Až bude nejhůř
Pokud za nás bude vyjednávat premiér, který se coby byznysmen snaží uzavřít výhodný obchod, bude to jistě výhodnější, než kdyby nás zastupoval naivní rétor, který v současné Evropské unii vidí ztělesnění ušlechtilých hodnot, jako je mírové soužití a soudružská spolupráce.
Se Zemanem nemám téměř nic společného, podporoval jsem ho a on mě, řekl Babiš německému deníku
Číst článek
V zápase kdo s koho je praktické mít vyjednavače, kteří naši kůži neprodají lacino. Jak ale budou v důsledku migrační vlny a ekonomické globalizace problémy ve Francii, Německu a v bohatších zemích unie narůstat, poroste i averze Bruselu vůči zemím, které tyto problémy odmítají sdílet.
Je otázkou času, kdy dostaneme nůž na krk a budeme si muset vybrat, zda se podřídit a zůstat, anebo raději odejít, než se podřídit. Pro takové dilema ovšem Andrej Babiš ideálním vyjednavačem nebude.
Lídrem do nepohody nebývá obchodník, nýbrž charizmatický vizionář, za kterým jdou lidé, i když jim slibuje krev, pot a slzy. Nikoli „Bude líp“, nýbrž „Bude hůř“.
Že dnes nikoho takového v politice nevidíme, to je v pořádku. Objeví se v pravou chvíli, když bude nejhůř. Nyní si vystačíme s premiérem Babišem.
Autor je komentátor Deníku.
Proč pro Rusko platí ‚Zanechte vší naděje‘?
Alexandr Mitrofanov
Začíná velký světový celní vabank
David Klimeš
Jourová vs. Musk? To je nerovný boj
Kateřina Perknerová
Trumpova opatření pro boj s migrací už narážejí na odpor
Jiří Pehe