Když je Babiš menší zlo
Naposledy jsme to viděli při skládání brněnské koalice. Když druhá ODS obešla dosavadního primátora Petra Vokřála z ANO, řada liberálních voličů se radovala: Babiš přichází o další kousek moci. Vzhledem k postojům a minulosti ODS ale hrozí, že na vládu strany Andreje Babiše budou liberální kritici ANO ještě rádi vzpomínat.
Řeč není jen o minulosti pravděpodobné budoucí primátorky Markéty Vaňkové z ODS, která má za sebou vymáhání pohledávek na černých pasažérech a práci s dlouholetou šedou eminencí brněnské ODS Pavlem Blažkem.
Vaňková především vystupuje proti sociálně nejdůležitějším projektům za poslední roky, kterými Brno suplovalo chybějící zákon o sociálním bydlení: Housing First a Rapid Re-housing. První z nich má ukončovat bezdomovectví, druhý pomáhat rodinám v sociální tísni.
Úspěšné projekty, které v Brně vznikly i díky brněnskému hnutí ANO, Vaňková nepodporuje, protože bydlení je podle ní otázka zásluh. Důležitější než sociální politika je pro ni každopádně oprava silnic a parkovací místa – což rezonuje s programovými prioritami ODS i v dalších městech.
Autentická pravice
Podobná situace se může opakovat za pár let na celostátní úrovni. Na tiskové konferenci po víkendovém úspěchu ODS v senátních volbách neskrýval její předseda Petr Fiala nadšení z možnosti, že jeho strana bude za několik let možná znovu sestavovat vládu. Občanští demokraté se dnes aktivně profilují jako jediná možná alternativa k hnutí ANO Andreje Babiše, které považují za levicové.
Brno už nepovede Vokřál z ANO. Koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD obešla vítěze voleb
Číst článek
Liberální voliči jsou tak postaveni před dilema. Babiš pro řadu z nich představuje jasný symbol úpadku demokracie – trestně stíhaný předseda vlády, populistický miliardář se stranou bez ideového zakotvení. Ještě dlouho po vítězství Babišovy strany ve volbách nebylo jasné, jestli ANO nesloží koalici s extrémně pravicovou SPD. Sám premiér je hlasitým bojovníkem proti uprchlíkům a vstřícnému přístupu Evropské unie k nim.
Ale ODS? Její nejvýraznější představitelé oscilují mezi „autentickou pravicí“ jejího zakladatele Václava Klause a nepokrytým nacionalismem a ultrakonzervatismem, který připomíná spíš dnešní americkou Republikánskou stranu. A není to zdaleka jen případ poslance Václava Klause mladšího, který kromě svých pravidelných ideologických školení na Novinkách zvládá ve sněmovně bojovat proti samoživitelkám i veřejnoprávním médiím.
První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija v kampani před komunálními volbami naháněla politické body například na lidech bez domova nebo ohraném stereotypu „feťáků z Kliniky“. ODS se v Praze ostatně prezentovala heslem Pořádek proti anarchii, do kterého se vměstná leccos.
Babiš se teď bojí ODS. To ekonomice svědčí
Číst článek
Europoslanec Jan Zahradil vyvolává sudetské přízraky devadesátých let a trefně podotýká: „Jistý element toho, co nazýváte národovectvím, v ODS vždy byl, je a bude.“ Možný budoucí předseda Senátu Jaroslav Kubera zase jedním dechem mává rukou nad globální změnou klimatu a bagatelizuje sexuální násilí.
A i když je v disciplíně vehementního odmítání byť jediného uprchlíka dnes soutěž zcela vyrovnaná, už v začátcích migrační krize se předseda ODS Petr Fiala neváhal vydat na maďarskou hranici, vyfotit se před plotem proti uprchlíkům a pochválit Maďarsko za příkladný přístup.
Babiš? Žádná skvělá volba
Nemůžeme se samozřejmě tvářit, že ANO Andreje Babiše je v porovnání s ODS skvělá volba. Premiér odmítá vládou slíbený zákon o sociálním bydlení, neřeší existenci kojeneckých ústavů a vyhrožuje sebráním peněz neziskovým organizacím. Velkou zkouškou orientace Babišovy strany a vlády s nejistým výsledkem pak bude zákon o sňatcích stejnopohlavních párů, který má sněmovna schvalovat na konci října.
ANO ovšem i přes svá tvrzení, že není levicovou stranou, nekompromisně ubírá voliče levici. KSČM i ČSSD, které tak jako tak směřují spíš k nacionálnímu konzervatismu, dost možná míří do propadliště dějin, kde už na ně čeká Strana zelených. Kdo tak levici, natož liberální, zbývá? S přimhouřenýma očima Piráti, jejichž ideové ukotvení je ovšem skoro tak nejisté jako u ANO – ve zmíněném Brně se paktují právě s ODS.
Reálně ale hrozí, že Piráty upozadí dva hlavní soupeři – populistické, nevyhraněné ANO s levicovými a progresivními prvky proti pravicové, konzervativní, euroskeptické ODS. V tom momentě se dnes sociálními liberály nenáviděný Babiš fakticky stane menším zlem. Dilema mezi stranou pro ty, kterým svět přišel v pořádku v devadesátých letech, a pro ty, kterým přišel v pořádku v letech osmdesátých, ale naznačuje, že nás radostné časy nečekají tak jako tak.
Důvody a důsledky Trumpova vítězství v amerických prezidentských volbách
Jiří Pehe
Rusko si přálo Harrisovou, dostalo Trumpa
Libor Dvořák
Quincy Jones ovlivňoval nejen hudební svět
Ondřej Konrád
Oběti nedobrovolných sterilizací si zaslouží maximální podporu
Apolena Rychlíková