Biden ještě neřekl, jestli chce obhajovat mandát. V primárkách ale už má oponentku
Ještě předtím, než Joe Biden vyhrál prezidentské volby roku 2020, se dávno spekulovalo o tom, jestli bude případně kandidovat v roce 2024 znovu. Především kvůli jeho věku – Biden je zdaleka nejstarší prezident Spojených států, který byl kdy inaugurován.
Biden a jeho tým se pokoušeli vytvořit dojem, že sám sebe vidí jako přechodného prezidenta, který porazí Donalda Trumpa a pak brzy předá žezlo mladší generaci. Už po roce v úřadě ale bylo jasné, že opětovnou kandidaturu přece jen minimálně zvažuje.
Matěj Schneider: Biden ještě neřekl, jestli chce obhajovat mandát. V primárkách ale už má oponentku
Trump oficiálně oznámil úmysl kandidovat znovu už loni na podzim. Už má ale i soupeře – prvním kandidátem, který se odhodlal, byla bývalá jihokarolínská guvernérka Nikki Haleyová, byť mnoho republikánů netrpělivě čeká především na to, jestli se ke kampani rozhoupe i floridský guvernér Ron DeSantis.
Zatímco Trump byl z republikánů první, kdo kampaň zahájil, Biden stále váhá. A už teď je jasné, že jestli kandidovat znovu skutečně bude, nebude bez protivníka.
Kampaň totiž zahájila autorka New Age knih a aktivistka Marianne Williamsonovou. Ta kandidovala i v roce 2020 a s velkým úspěchem se nesetkala. Nicméně od té doby se stala jedním z nejslyšitelnějších kritických hlasů mezi americkými demokraty především, ale nejen v nezávislých médiích.
Biden je v polovině funkčního období. Americkou společnost nesjednotil, hodnotí politolog
Číst článek
Americká mainstreamová média ji nebrala příliš vážně ani v roce 2020 a není tomu moc jinak ani teď. Na rozhovory si ale Williamsonovou zvou a jakkoliv na ní často pohlíží celkem skrz prsty, jí je to dle všeho jedno – není tam proto, aby přesvědčovala elitní moderátory, ale mluví přímo k jejich publiku, které je jí mnohdy daleko ochotnější naslouchat.
Jedním z důvodů, proč Biden vůbec stojí před otázkou, zda znovu kandidovat, je fakt, že oba z jeho logických nástupců za poslední dva roky politicky naprosto propadli. Viceprezidentka Kamala Harrisová je takřka neviditelná a v podstatě kdykoliv se objeví, je z toho průšvih.
Ministr dopravy Pete Buttigieg má za sebou naprosto katastrofální úřadování a je právem oblíbeným terčem kritiků zprava i zleva. Establishmentoví demokraté tak nemají jasného prezidentského kandidáta a budou se tak dost možná muset znovu smířit s Bidenem.
Paralyzující nerozhodnost
V uplynulých dvou prezidentských volbách potrápila toto křídlo opětovná kandidatura demokratického socialisty Bernieho Sanderse. Ten je ale ještě starší než Biden a potenciální třetí kandidatura je tak u něj velmi nepravděpodobná.
Pod tlakem Trumpa by se názor republikánů na podporu Ukrajiny mohl proměnit, tvrdí amerikanista
Číst článek
Jeho levicoví kolegové z dolní komory Kongresu rozhodně nevypadají, že by byli připraveni na náročný úděl vlastní prezidentské kampaně. O poznání méně levicová senátorka Elizabeth Warrenová novinářům říká, že plně podporuje Bidena (nehledě na to, že si na vlastní kandidatuře v roce 2020 zle vylámala zuby).
Marianne Williamsonová určitě není někdo, kdo by měl Bidena šanci reálně v primárkách ohrozit. I kdyby ale jenom měla být na pódiu při debatách a zviditelnila tak kritiku Bidena z jeho vlastní strany barikády, je to jenom dobře. I proto její kandidaturu uvítal právě zmíněný Sanders.
Ostatně o tom primárky mají být – korunovace bez oponenta neprospívá nikomu. Teď už jen musíme vydržet sáhodlouhé čekání na to, kdy se odhodlá sám úřadující prezident. Jenže jak opakovaně v uplynulých letech ukázal (například při výběru viceprezidentky), paralyzující nerozhodnost je pro Bidena velmi charakteristická.
Autor je publicista
Češi ochabují v podpoře Ukrajiny. Tím spíš by v ní vláda měla vytrvat
Jiří Leschtina
Shitstorm v síti
Lída Rakušanová
Sedm neúspěšných procent vlády premiéra Fialy
Radko Kubičko
Druhý rok Petra Pavla. Jaký byl?
Kateřina Perknerová