Britské ženy v boji zblízka
V tomto týdnu padlo poslední genderové tabu v britských ozbrojených silách. Příslušnice takzvaného slabšího pohlaví se nově mohou hlásit do jednotek, u kterých se předpokládá „close combat role,“ tedy boj zblízka.
Jako první otevřel ženám a dívkám své řady RAF Regiment, tedy jednotka, která má na starosti ostrahu a případnou obranu letišť a dalších základen královského letectva. Do přední linie se vojačky dostanou už i s královským obrněným sborem.
Příští rok pak zákaz služby žen zrušený tehdejším premiérem Davidem Cameronem v roce 2016 začne platit u bojových jednotek pěchoty a Royal Marines. To se považuje za skutečnou revoluci…
Mírnější nároky? Ani náhodou
U národa, jehož panovnice byla na konci druhé světové války řidičkou a mechaničkou vojenského nákladního vozidla, by se zrovnoprávnění obou pohlaví v ozbrojených silách tak nějak předpokládalo.
'Ženy jsou někdy statečnější než muži' tvrdí motto výstavy o ženách v armádě
Číst článek
Současně ale rozumím jednomu z hlavních argumentů protistrany, že táhnout pod Hindúkušem v 50 stupních zraněného spolubojovníka několik desítek metrů v plné polní, není úplně ženská „disciplína.“
Ostatně adeptky o službu v elitních jednotkách pěchoty budou muset projít náročnými fyzickými testy, a sama armáda předpokládá, že je zvládne jen asi pět procent uchazeček. Že by se tak výpadům hrdlořezů z Talibanu v budoucnu bránila jednotka složená z 50 procent žen, je neobyčejně nepravděpodobné. Stejně jako možnost, že by se na vojačky kladly mírnější fyzické nároky.
'Dlouhovláska z Liverpoolu'
Když se úplné zrovnoprávnění mužů a žen ve službě tváří v tvář nepříteli řešilo v roce 2010, odpovědí bylo tehdy ještě poměrně jednoznačné „ne.“ Jenže od té doby se k tomuto kroku rozhoupaly americké ozbrojené síly, a navíc i zkušenosti ze zemí, jako je Izrael a Nový Zéland ukázaly, že se bojeschopnost jednotek s příchodem ženského elementu nesnížila.
Historický okamžik. Česká armáda má první ženu v hodnosti generála, Zeman také povýšil čtyři veterány
Číst článek
Ve Spojeném království už ženy smějí sloužit taky na válečných ponorkách, což se vzhledem k mnohatýdennímu pobytu posádky ve stísněných prostorách s absencí soukromí, považovalo dlouho za sci-fi.
Ženy už taky nějakou dobu usedají do kabin bojových letounů a barbaři z takzvaného Islámského státu by se asi hodně divili (a styděli), že jim bomby na hlavu hází dlouhovláska z Liverpoolu.
Kanada chystá velké přepřahání, Trudeau si dal mat
Jan Fingerland
Ruské politické špičky zhmotňují vidiny jurodivých
Alexandr Mitrofanov
Stačilo! přepočet nestačí
Ondřej Konrád
Legislativní korzet pravdomluvnost nezařídí
Kateřina Perknerová