Britské ženy v boji zblízka

V tomto týdnu padlo poslední genderové tabu v britských ozbrojených silách. Příslušnice takzvaného slabšího pohlaví se nově mohou hlásit do jednotek, u kterých se předpokládá „close combat role,“ tedy boj zblízka.

Komentář Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britské vojačky. Ilustrační foto.

Britské vojačky. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Jako první otevřel ženám a dívkám své řady RAF Regiment, tedy jednotka, která má na starosti ostrahu a případnou obranu letišť a dalších základen královského letectva. Do přední linie se vojačky dostanou už i s královským obrněným sborem.

Příští rok pak zákaz služby žen zrušený tehdejším premiérem Davidem Cameronem v roce 2016 začne platit u bojových jednotek pěchoty a Royal Marines. To se považuje za skutečnou revoluci…

Mírnější nároky? Ani náhodou

U národa, jehož panovnice byla na konci druhé světové války řidičkou a mechaničkou vojenského nákladního vozidla, by se zrovnoprávnění obou pohlaví v ozbrojených silách tak nějak předpokládalo.

'Ženy jsou někdy statečnější než muži' tvrdí motto výstavy o ženách v armádě

Číst článek

Současně ale rozumím jednomu z hlavních argumentů protistrany, že táhnout pod Hindúkušem v 50 stupních zraněného spolubojovníka několik desítek metrů v plné polní, není úplně ženská „disciplína.“

Ostatně adeptky o službu v elitních jednotkách pěchoty budou muset projít náročnými fyzickými testy, a sama armáda předpokládá, že je zvládne jen asi pět procent uchazeček. Že by se tak výpadům hrdlořezů z Talibanu v budoucnu bránila jednotka složená z 50 procent žen, je neobyčejně nepravděpodobné. Stejně jako možnost, že by se na vojačky kladly mírnější fyzické nároky.

'Dlouhovláska z Liverpoolu'

Když se úplné zrovnoprávnění mužů a žen ve službě tváří v tvář nepříteli řešilo v roce 2010, odpovědí bylo tehdy ještě poměrně jednoznačné „ne.“ Jenže od té doby se k tomuto kroku rozhoupaly americké ozbrojené síly, a navíc i zkušenosti ze zemí, jako je Izrael a Nový Zéland ukázaly, že se bojeschopnost jednotek s příchodem ženského elementu nesnížila.

Historický okamžik. Česká armáda má první ženu v hodnosti generála, Zeman také povýšil čtyři veterány

Číst článek

Ve Spojeném království už ženy smějí sloužit taky na válečných ponorkách, což se vzhledem k mnohatýdennímu pobytu posádky ve stísněných prostorách s absencí soukromí, považovalo dlouho za sci-fi.

Ženy už taky nějakou dobu usedají do kabin bojových letounů a barbaři z takzvaného Islámského státu by se asi hodně divili (a styděli), že jim bomby na hlavu hází dlouhovláska z Liverpoolu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme