Přijde brutální negativní kampaň?
Miloš Zeman vyhrál první kolo prezidentských voleb, ale není to ten typ vítězství, které by ho mohlo naplnit nadšením a optimismem. 38,5 procenta je méně, než se čekalo - jeho optimističtí příznivci předpokládali, že může vyhrát už v prvním kole a od toho byl obhájce úřadu opravdu daleko.
Jiří Drahoš zaostal o třináct procent, ale podstatnější je, že „nezemanovský tábor" - do kterého lze zařadit i Michala Horáčka, Pavla Fischera a Marka Hilšera - získal v součtu 54 procent všech odevzdaných hlasů. A vzhledem k tomu, že všichni jmenovaní už Drahoše pro druhé kolo podpořili, bude to mít Zeman s obhajobou opravdu těžké.
Nejistota Miloše Zemana je patrná i z toho, že nakonec změnil názor, že nepůjde do televizních debat.
S Jiřím Drahošem se chce utkat hned ve dvou debatách. Tam by mohl mít, vzhledem k obrovské zkušenosti a rétorickému umu, navrch. Na druhou stranu, Drahoš se po postupu evidentně uvolnil, působil přirozeněji než v kampani, může překvapit.
Referendum o Zemanovi?
Výsledek bude těsný. Bude záležet na tom, komu se podaří lépe zmobilizovat voliče. Vyšší volební účast v regionech jako je ústecko a karlovarsko, kam voliči v prvním kole dorazili v menším počtu, než v Praze, by hrála pro Zemana.
Pro Drahoše by pro změnu hrálo, kdyby přiměl voliče méně úspěšných „nezemanovských" kandidátů, aby mu dali svůj hlas. Otázkou je, zda část společnosti skutečně chápe prezidentské volby jako „referendum o Miloši Zemanovi".
Na základě zkušenosti z kampaně před pěti lety se dá očekávat, že začne brutální negativní kampaň, především ze strany tábora Miloše Zemana. Určitě nezústane u toho, že Jiří Drahoš je „fíkus". Šance obou kandidátů jsou vyrovnané.
Německo na šikmé ploše
Lída Rakušanová
Katolická tradice jubilejních roků
Martin Horálek
Vánoce vnímáme jako svátky míru. Válka nás unavuje, ale můžeme se octnout tam, co Ukrajinci
Martin Fendrych
Digitalizace je jako svatý grál. Všichni po ni touží, ale nikdo ji nenašel
Julie Hrstková