Proč bitcoinová kauza nepohnula s voliči ani o milimetr

O bitcoinové kauze se mluvilo jako o megaskandálu, opozice dokonce tvrdila, že jde o největší aféru od vzniku samostatného Česka. Člověk by instinktivně očekával, že kauza miliardového daru odsouzeného organizátora prodeje drog a zbraní ministerstvu spravedlnosti vedenému tehdy Pavlem Blažkem z ODS bude mít odpovídající vliv na preference stran před volbami.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Blažek na své tiskové konferenci po jednání vlády, kde se řešil sporný miliardový dar ministerstvu spravedlnosti od trestaného obchodníka s drogami

Přestože ústřední aktér bitcoinové kauzy Pavel Blažek z ODS dosud patřil k hlavním představitelům koalice Spolu, její obliba u voličů neklesla tak výrazně, jak se očekávalo (archivní foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ovšem stalo se to, co očekával málokdo. Nic. Podpora stran je prakticky stejná jako před kauzou. Takže je dobré pokusit se odpovědět na otázku „proč”.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Honzejk: Proč bitcoinové kauza nepohnula s voliči ani o milimetr

Nutno nejprve říci, že představu, že kauza musí tvrdě dopadnout na koalici Spolu, jejíž hlavní součástí je ODS, nesdíleli pouze amatérští politologové, kterých máme v Česku zhruba stejně jako odborníků na sestavu fotbalového nároďáku a cokoliv jiného.

I profesionální sociologové zabývající se veřejným míněním v některých případech odhadovali, že Spolu propadne následkem aféry až o čtyři procentní body. Tedy, že spadne někam k 17 procentům voličské podpory. Opravdu se to vcelku dalo čekat, protože podle červnového zjištění agentury STEM dvě třetiny Čechů považovaly aféru za závažnou, což se týkalo i voličů Spolu, kteří si to mysleli v 56 procentech.

Ti druzí jsou horší

Červen v preferencích: Spolu přežilo bitcoinovou kauzu. Efekt spojování se po SPD projevuje i u Pirátů

Číst článek

Kde tedy udělali amatéři i profesionálové v úvaze chybu? Především nedocenili míru politické polarizace české společnosti. Voličstvo v Česku je dnes rozděleno do táborů, kterým můžeme zjednodušeně říkat liberálně-demokratický a autoritářsko-populistický tak jednoznačně, že k zásadnímu voličskému pohybu z jedné strany spektra na druhou nestačí ani zásadní kauzy, ať už je jejich aktérem kdokoli.

Vždy se řekne – ti naši jsou sice možná mantáci a možná i trochu lumpové, ale jsou to naši mantáci a lumpové. To ti druzí jsou mnohem horší, nemůžeme se jakkoli podílet na tom, aby vládli!

A tak, podobně jako s voliči hnutí ANO nehne ani o milimetr kauza Čapí hnízdo, ve které se Andrej Babiš přiblížil po rozhodnutí vrchního soudu do bezprostřední blízkosti odsouzení za podvod, nehne s voliči Spolu ani to, že si jejich politici nechají nadělit miliardu od organizovaného zločinu.

Bitcoinovou kauzu prověří firma Grant Thornton. Audit má být hotový do konce srpna, slibuje Decroix

Číst článek

Sami sebe nakonec metodou zpětné racionalizace základního pocitu přesvědčí, že o nic nejde: „Pavel Blažek odstoupil, stát o žádné peníze nepřišel, nová ministryně spravedlnosti Eva Decroix se snaží nastavit procesy tak, aby k ničemu podobnému už nedošlo, tak co?” zašrotuje jim v hlavách.

Ještě větší nepřátelství

Na netečnosti voličů vůči skandálům je ale možná přesto něco hluboce racionálního – a to ať se to týká jedné nebo druhé strany spektra. Voliči Spolu a ostatních stran bývalé pětikoalice vidí jako zásadní, aby Česko zůstalo standardní západní zemí a nezačaly se tady dít věci jako na Slovensku či v Maďarsku, od faktického drolení demokratických institucí po špatně skrývané nadbíhání Rusku.

Garanty spatřují právě v bývalé pětikoalici, a tak aféry jejich stran, ať už bitcoinový skandál ODS nebo korupční Dozimetr Starostů, vnímají sice jako něco nepříjemného, ale podružného.

Měl resort přiznat a zdanit miliardový dar bitcoinů? Úřady odkazují na finanční správu, ta zatím tápe

Číst článek

Voliči hnutí ANO, SPD, Stačilo! a Motoristů vidí naproti tomu jako zásadní zbavit se Petra Fialy a všeho, co jeho vládě přičítají. Tedy vysokých cen energií, údajné asociálnosti a, jazykem opozice, „poklonkování” Bruselu a Kyjevu.

Proto je jim úplně jedno, že jejich lídry jsou lidé, kteří stojí před soudem za podvod, což je případ Andreje Babiše, jsou vyšetřováni policií pro šíření nenávisti, což je případ Tomia Okamury, nebo jsou podezřelí z násilí na vlastní partnerce, což je případ Filipa Turka.

Ale zpět k bitcoinové kauze, u které jsme začali: intaktnost voličstva vůči ní nás učí tomu, že žijeme v době ještě větších nepřátelství a ještě větší negativity, než jsme si mysleli. V době, kdy je strach z „druhé strany” vždy větší než jakékoliv pochybnosti o straně vlastní.

Jak bude v této situaci znít odpověď na otázku, zda je česká společnost schopna dohodnout se alespoň v základních obrysech na zásadních věcech týkajících se budoucnosti, je bohužel docela jasné.

Autor je komentátor Hospodářských novin

Petr Honzejk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme