Některé kauzy sexuálního násilí usvědčují Česko ze systémového selhání. Obětem se tu nevěří
Ostře sledovaný soud s Janem Cimickým nabídl místy šokující popis letitého přehlížení sexuálního násilí, které vlivný psychiatr po léta páchal. Desítky žen, zranitelných klientek, které u něj hledaly podporu a pochopení, se nakonec staly oběťmi jeho predátorského chování.
Cimický zneužíval svého postavení dlouhé dekády. Vybíral si ženy, které se na něj obracely s důvěrou a potřebovaly jeho odbornou pomoc. Měl je sexuálně napadat, zneužívat jejich stavu, obtěžovat a některé měl dokonce znásilnit.
Apolena Rychlíková: Některé kauzy sexuálního násilí usvědčují Česko ze systémového selhání. Obětem se tu nevěří
O tom, že se psychiatr takto chová, se podle řady výpovědí jeho někdejších kolegů a kolegyň, vědělo. Uvedla to třeba Cimického bývalá kolegyně, sexuoložka Helena Fifková, která působila v Bohnicích v letech 1989 až 1994. Dokonce proběhlo několik pokusů psychiatra mediálně usvědčit. Bez úspěchu.
Problémy se navíc vynořovaly takřka všude, kde Cimický působil. Zdá se ale, že oběti nebyly adekvátně vyslyšeny a k soudu se tak případ dostává s neuvěřitelným zpožděním desítek let, během kterých Cimický beztrestně ubližoval dalším a dalším lidem. Jeho kauza není jediná, které je v současnosti věnovaná velká mediální pozornost.
V Bohnicích se mezi lékaři říkalo, že Cimický zneužívá pacientky, vypověděla sexuoložka před soudem
Číst článek
Depresivní koloběh
Šokovaně reagovala odborná i laická veřejnost na děsivý případ znásilňované dívky, kterou roky zneužíval otčím, a soudem mu byla pravomocně udělena jen podmínka. Soudní znalec v tomto případu navíc uvedl, že jednání nemělo na nezletilou naštěstí zásadní negativní dopad a je velká pravděpodobnost, že její obtíže úplně zmizí.
Jenže mladá dívka, kterou otčím dle jejích slov znásilňoval několikrát týdně a někdy i třikrát za den, vydíral ji a týral, se kvůli vyjádření znalce i výsledku líčení pokusila spáchat sebevraždu.
Přežila, ale stále se nemůže vrátit domů, protože agresivní a násilný otčím tam žije. V rozhovoru pro Seznam Zprávy znalci vzkázala, že by mu přála jedinou noc s agresorem, který jí zničil život.
Otřesné případy z posledních týdnů mají společnou jednu věc: systémovou nedůvěru k obětem sexualizovaného násilí. Ta je pro tento typ násilí typická: přeživší se setkávají s bagatelizací, zesměšňováním, s viktimizací nebo hlubokým nepochopením. Svou roli v tom hraje i skutečnost, že se často jedná o ženy, jejichž zkušenosti nejsou brány tak vážně.
Nejvyšší státní zastupitelství se začalo zabývat případem dívky, kterou znásilňoval její otčím
Číst článek
Bylo to vidět takřka v každé významné kauze, kterou jsme měli v uplynulých letech možnost sledovat.
Ani média pak mnohokrát nevědí, jak se k přeživším sexualizovaného násilí stavět, jak o jejich zkušenostech psát. Často se jen fokusují na predátory a oběti přehlížejí, nebo o nich mluví s jistou mírou zpochybňování. To vše se samozřejmě odráží i do zbytku společnosti, policii, znalce, státní zástupce nebo soudce nevyjímaje.
Je přitom zjevné, že mnohé se za poslední roky zlepšilo: policie se snaží chovat citlivěji, přibývá soudců a soudkyň, kteří se starají o postavení a bezpečí obětí, média hledají cesty, jak o náročném tématu psát citlivě.
Podobné případy, jako sledujeme nyní, ale důvěru v instituce radikálně nabourávají a přispívají k atmosféře strachu, v rámci něhož oběti sexualizovaného násilí raději na polici ani nejdou a nic nenahlásí.
Tento depresivní koloběh, v jehož jádru je opakované zatěžování už tak dost zraněných lidí, přetne jediné: hluboká sebereflexe našeho vztahu k přeživším sexualizovaného násilí, která musí začít v nejvyšších patrech politiky, justice a policie.
Autorka je publicistka a dokumentaristka
Rušení poboček úřadu práce je další komunikační chyba vlády
Petr Šabata
Máslo do každé rodiny
Julie Hrstková
Jaký Trump a Harrisová? Je tu Kemi Badenochová!
Jan Fingerland
Výročí 17. listopadu 1989? Musíme si znovu a znovu procházet ztrácením a nalézáním svobody
Martin Fendrych