Chlácholivé mimikry válečného zločince Putina

Na ekonomickém fóru ve Vladivostoku prohlásil Vladimir Putin, že invaze sovětských vojsk v Maďarsku v roce 1956 a v Československu v srpnu 1968 byly chybou sovětské politiky. Jak vlastně vnímat tohle extempore, kterým Putin reagoval na moderátorovo připomenutí, že pobaltské země, Česko a Maďarsko obviňují Sovětský svaz z kolonizace?

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin na fóru ve Vladivostoku

Ruský prezident Vladimir Putin na fóru ve Vladivostoku | Foto: Mikhail Metzel/Sputnik | Zdroj: Reuters

Pokud něco takového zazní z úst vrchního velitele armády, jehož vojska vtrhla na Ukrajinu a páchají ve vzdorující zemi nejodpornější válečné zločiny, pak v tom nelze spatřovat ani náznak omluvy. Ale jen další z provokací a úskočných manipulací ruského diktátora.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Leschtina: Chlácholivé mimikry válečného zločince Putina

Tady je na místě připomenout jiné Putinovo prohlášení, o jehož upřímnosti nemusíme pochybovat. A sice, že největší geopolitickou katastrofou minulého století byl rozpad Sovětského svazu. Impéria, jehož síla pramenila z nadvlády nad porobenými guberniemi střední a východní Evropy.

A které neváhalo diktát nad nimi upevnit i vysláním tanků do Maďarska a Československa. A jestli to nyní Putin coby pokračovatel sovětských uchvatitelů nazývá chybou, tak s nulovou nadějí na špetku věrohodnosti.

Největší hrozba pro demokratický svět

Chruščov a Brežněv vyslali ozbrojené divize do Maďarska a Československa, aby v obou zemích udrželi diktaturu tamních komunistických stran a jejich podřízenost Sovětskému svazu. Putin ovšem svým vpádem na Ukrajinu sleduje ještě hrůznější cíle.

25:24

Vzestup populistů ve světě: Už Masaryk věděl, že bez sociální rovnosti nefunguje demokracie, říká Přibáň

Číst článek

Nechce si Ukrajinu jen podmanit a zničit její demokracii, která je pro Kreml noční můrou. Cílem ruské invaze je genocida Ukrajinců, jejich vyhlazování, vysídlování, včetně nucené deportace dětí a jejich převýchovy. Putin chce ukrajinský národ, který podle jeho historických blábolů neexistuje, smést z povrchu zemského.

Což spíš než k Chruščovovi a Brežněvovi přibližuje Putina k jednomu z nejkrutějších diktátorů a masových vrahů historie – Josifu Vissarionoviči Stalinovi. 

Jak napsal o současném vládci Kremlu historik a spisovatel Timothy Snyder: „Co se týče kombinace nekompetentnosti a bezohlednosti, je to rozhodně nejděsivější ruský vládce od dob Stalina.“

Pro Českou republiku, která podporuje Ukrajinu od prvních okamžiků ruského vpádu, se Putinovým vladivostockým výrokem nemění vůbec nic. Pořád pro Rusko zůstává státem, kterému se už před válkou na Ukrajině dostalo té cti ocitnout se na kremelském seznamu nepřátelských zemí, v němž jsme tehdy figurovali jen ve dvou s USA.

23:37

Putinova válka proti trans lidem. Muži se prý vydávají za ženy, aby se vyhnuli odvodům, a přibývá násilí

Číst článek

A není pochyb o tom, že Putin nikdy nezapomene ponížení, které mu Česko uštědřilo vypovězením sedmi desítek ruských diplomatů a zaměstnanců ambasády po provalení moskevské účasti na explozích ve Vrběticích.

Ani Putin asi nepředpokládá, že v Česku zapůsobí jeho předstírané uznání, že invaze do Československa byla chybou. Mnohem spíš jeho prohlášení mělo směřovat na Slovensko na podporu Roberta Fica, který v kampani vzedmul rusofilní vlnu a slibuje zastavení pomoci Ukrajině.

Chlácholivé mimikry ruského vládce ve stylu „už se nás nemusíte bát“ možná ještě mohou k Ficovi přilákat nějaké nerozhodnuté voliče. 

U nás by ale měly většinu veřejnosti jen utvrdit v tom, že imperiální choutky Putinova tyranského a čím dál víc fašistického režimu zůstávají největší hrozbou pro demokratický svět.

Autor je publicista

Jiří Leschtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme