Vyděračská diplomacie

Vyděračská diplomacie – tak bychom asi mohli nazvat zatím nenápaný proces, odehrávající se v posledním roce mezi Ruskem a USA a nejnověji zahrnující i Bělorusko a Spolkovou republiku Německo. A oč v něm jde? O nic méně než o osudy dvou Američanů, odsouzených v Rusku za těžko prokazatelné zločiny, k nimž se náhle připojil i Němec Rico Krieger.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rico Krieger, Němec, kterého minský soud odsoudil k smrti

Rico Krieger, Němec, kterého minský soud odsoudil k smrti | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zatímco případy dvou amerických novinářů, Evana Gerškoviče a Alsu Kurbanovové, kteří byli v Rusku v prvním případě za špionáž a  ve druhém za šíření falešných zpráv o ruské armádě odsouzeni na 16, respektive na 6,5 roku, proběhly celým světem, Rico Krieger je v této podivné hře jméno zcela nové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Vyděračská diplomacie

Jeho osud, v rukou tentokrát běloruského soudnictví, je ovšem ještě dramatičtější než osudy obou Putinových vězňů. Toho totiž minský soud už 24. června odsoudil rovnou k smrti. Celá věc byla ovšem zveřejněna až 19. července, pravda, lidskoprávní organizací Vjasna. I přesto je ale možné, že ďábelský verdikt opozici vyzradily a svému diktátorovi u příležitosti 30. výročí jeho stále děsivější hrůzovlády věnovaly samy běloruské úřady.

O Rico Kriegerovi se toho mnoho neví. Je mu asi třicet a má rodinu a dítě. Původní profesí je mechanik, později bodyguard, sociální pracovník a ošteřovatel první pomoci.

Hodnotová nabídka

Minský soud ho ovšem odsoudil například za „terorismus“, „přípravu k žoldáctví“ a „ničivé útoky na dopravní síť“. Na podzim roku 2023 se pak měl spojit s ukrajinskými tajnými službami a ucházet se o službu v běloruském pluku Kastuse Kalinovského, působícího ve službách Ukrajiny. Pluk samotný se k němu ovšem nehlásí.

A teď přichází to nejzajímavější: Nikdo přesně neví, zda byl Krieger zajištěn v Bělorusku, Rusku nebo na Ukrajině. Nikdo neví, zda tento Němec, patrně docela dobrodruh, jak vyplývá z jeho kusého životopisu, náhodou není darem Putina Lukašenkovi a zároveň sobě samému.

Běloruský soud odsoudil za terorismus k trestu smrti německého občana. Ve vazbě je od loňského listopadu

Číst článek

Bělorusko je poslední evropskou zemí, kde se trest smrti stále ještě uplatňuje. Mohlo by se tedy stát, že ruský prezident Kriegera tomu běloruskému naservíroval na stříbrném tácku – i s doporučením, jak s ním naložit. I když je tu i oficiální verze, že Němec byl zatčen poté, co na běloruském nádraží zanechal batoh s výbušninou.

Ale zpět na začátek: všichni tři vězni, o nichž je tu řeč, by docela dobře mohli být oběťmi hlavně ruské snahy mít za mřížemi osoby, které by se daly se Západem v případě potřeby vyměnit. Např. za důstojníka FSB Krasikova, odpykávajícího si v Německu trest za prokázanou vraždu někdejšího čečenského polního velitele Changošviliho.

Důležitá je ale patřičně hodnotná nabídka – a tou jsou jak Gerškovič a Kurbanovová, tak i Krieger. Někoho z této trojice si navíc rusko-běloruský komplot může nechat v záloze, pro případ další potřeby. Dveře pro vyděračskou diplomacii jsou každopádně otevřené.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme