Zákaz bezdomovectví v Čechách? Populismus jak vyšitý
Senátor Zdeněk Hraba, zvolený do horní komory za ODS, oznámil, že sepisuje zákon, jenž zakáže bezdomovectví v České republice. A pochopitelně vzbudil rozruch. Vždyť návrh na kriminalizaci těch, kteří se z různých příčin ocitají na ulici, by mu mohl závidět leckterý lídr tuzemské i zahraniční krajní pravice.
Stojí za to ocitovat Hrabův čtyřbodový scénář, který naservíroval veřejnosti jako předkrm chystaného zákona:
Bod první – zákaz žití na ulici. Bod druhý – donucení opuštění veřejného prostoru za současné nabídky sociální pomoci. Bod třetí – nerespektování zákona bude znamenat okamžitý trest. V ideálním případě veřejné práce a nepomůže-li to, bude muset následovat nutné odnětí svobody. A konečně čtvrtý bod – nutné posílení jak finanční tak personální pomoci.
S výjimkou bodu posledního, jako bychom četli úderný návod na vymýcení živlů, kteří si řečeno slovy pana Hraby „vybrali bezdomovectví jako svůj životní styl“. Přitom jestli vůbec lze někoho takového nalézt mezi lidmi bez domova, tak jde o vskutku unikátní úkaz.
Ve značné části případů je ztráta bydlení vyústěním ryze osobních příběhů, plných tragédií a zmaru, v nichž nelze zjistit, kdo si za to může a kdo ne. Na ulici končí fyzicky či psychicky postižení lidé, včetně alkoholiků, toxikomanů. Ale také nezaměstnaní či nezaměstnatelní. Nebo v důsledku rozvodu, zadlužení, exekucí a dalších životních pohrom a karambolů, kterým těžko můžeme porozumět, natož je soudit.
Vězení pro lidi bez domova nemůže fungovat, míní expert Šimáček. ‚Vytěsníme je,‘ zvažuje senátor Čunek
Číst článek
Samozřejmě, bezdomovectví přináší bezpečnostní problémy. V této skupině lidí, propadlých na společenské dno je kriminalita vyšší než v běžné populaci. Vždy ale musí být postihováni a zavíráni za konkrétní kriminální činy. Nikoliv však za to, že žijí na ulici. Ani za to, že odmítnou ulici opustit a přijmout nabídku sociální pomoci, jak navrhuje senátor Hraba.
Nehorázný výron populismu
Problém totiž netkví v tom, že by bezdomovci hromadně odmítali útočiště v azylových domech. Ale v nedostatečně kapacitě azylových domů, v nichž je podle Daniela Hůleho z Člověka v tísni zhruba sedm tisíc lůžek. Zatímco v Česku je bez domova osmnáct tisíc lidí. Navíc doba, po kterou mohou v azylovém domě být, je většinou jeden rok.
Sociolog Kostelecký: Kriminalizace lidí bez domova problém bezdomovectví nevyřeší
Číst článek
Stát totiž selhává i v tom následném kroku. Ve výstavbě skutečně cenově dostupných sociálních bytů, do nichž by mohli lidé z bezdomovectví odcházet. Pokud se už postaví nové sociální bydlení v městech a obcích, pak především pro místní, ať už pro živořící rodiny s dětmi, seniory v nouzi, nebo invalidy. Bezprizorní bezdomovci a bezdomovkyně zůstávají těmi posledními v řadě.
Dál tedy vězíme v problémech, kdy stát není schopen vytvářet v zemi takové podmínky, aby co nejméně lidí skončilo na ulici. A když už, aby se co nejrychleji vrátili k důstojnému životu.
Jestliže ale v přetrvávajícím selhávání státu navrhuje senátor Hraba uchýlit se k represím, pak jde o nehorázný výron populismu. O to nehoráznější, že přichází od zákonodárce blízkého vládě. Té vládě, která slíbila v programovém prohlášení, že se „zaměří na problém nadužívání trestní represe“.
Autor je publicista
Pravice Elona Muska
Jan Fingerland
Trápení Jany Maláčové
Apolena Rychlíková
Detail, který rozhodne o osudu nového amerického prezidenta
Petr Holub
Ukrajinská kvadratura kruhu
Ondřej Soukup