Divadlo na Zábradlí slaví 55 let, vše začalo představením Kdyby tisíc klarinetů
Před 55 lety končily přípravy na první premiéru nového pražského divadla Na Zábradlí. Parta profesionálů i nadšených začátečníků tu poprvé sehrála představení Kdyby tisíc klarinetů. Odstartovala tím éra divadel malých forem.
Hra Kdyby tisíc klarinetů se zrodila v malém sále na rohu Anenského náměstí a uličky Na zábradlí. Aby v něm mohlo vzniknout divadlo, musel se sál nejdřív vyklidit.
„To vyklízela taková desítka pošetilců, která chtěla něco říkat někomu. A začali jsme s tím s hadrem a rejžákem, zahodili jsme profese, vyměnili jsme tedy profese za koště, za pilku, za kladivo a tak. Dělali jsme si prostě všechno sami,“ vzpomínal hudební skladatel a dlouholetý ředitel divadla Vladimír Vodička.
Na Zábradlí existovaly hned tři různá divadelní odvětví - pantomima, černé divadlo a činohra s přesahem k muzikálu. S lehkostí tu ale vznikaly i šansony.
„To všechno vznikalo tak samozřejmě a s takovým potěšením, jednak to nebyl kšeft. A na těch písničkách je to znát, já jsem od té doby nenapsal lepší,“ potvrdil Vodička.
K poetice na pokraji radosti a smutku patřily i text appely - večery improvizovaného muzicírování a čtení povídek ve foyeru divadla.
U zrodu divadla stál například také spisovatel a dramatik Ivan Vyskočil nebo herec Jiří Suchý, který formu hudebního revue později přenesl do Semaforu.
V 60. letech se pak divadlo Na zábradlí stalo základnou absurdního dramatu, kterému dominovali autor Václav Havel a režisér Jan Grossmann. Jejich inscenace slavily úspěch po celém světě.