Jak se daboval Harry Potter? Vojta Kotek musel do potápěčských brýlí, hlas Snapea mačkal golfový míček
Po knize o Harrym Potterovi přišly i filmy, které bylo pro českého diváka potřeba nadabovat. Filmové studio Warner Bros si pečlivě hlídalo kvalitu a chránilo film před nelegálním šířením. „Dabér Severuse Snapea dostal pokyn dabovat s golfovým míčkem v ruce,“ usmívá se dabingový režisér. „Při dabingu jsme spíš luštili, co se v té scéně konkrétně děje,“ popisuje herec Vojta Kotek v dalším díle seriálu Radiožurnálu Fenomén Harry Potter.
„Jsi čaroděj, Harry!“ Tato Hagridova věta jedenáctiletému školákovi, který dosud bydlel v přístěnku pod schody, obrátil život vzhůru nohama. A stejně tak i milovníkům knížek o kouzelnickém učni s jizvou na čele, kteří si mohli zatím jen představovat, jak vypadají Bradavice, levitující koště Nimbus 2000 nebo zápas ve famfrpálu.
Všechno chytrý tam za něj řekne Brumbál nebo Hermiona. Harry většinu času jenom dýchá, skáče nebo hopsá a sem tam řekne nějakou větu, směje se Vojtěch Kotek
Nedočkavé diváky zfilmované dobrodružství tak zaujalo, že se začetli i do knížek v angličtině, aby zjistili, jak bude příběh pokračovat. Fanoušky si Harry Potter našel i mezi dabingovým štábem.
„Nejhezčí zážitek byl, když náš studiový technik, který není nějak moc čtivý, ráno přišel s pytli pod očima,“ vypráví režisér Petr Sitár. „Říkal jsem mu: Pavle, co jsi dělal?“ Technik prý mručivě odpověděl: „Četl jsem Pottera.“
Po stopách Harryho Pottera. ‚V mé představivosti je Harryho svět ve Skotsku,‘ prozrazuje Rowlingová
Číst článek
Dětem, které chodily do studia filmy dabovat, nemusel Petr Sitár často ani vysvětlovat scénu. Jako skalní fanoušci příběhy o kouzelníkovi z nebelvírské koleje znali z knížek.
Jediný, kdo je nečetl, byl paradoxně hlavní představitel Harryho Pottera Vojtěch Kotek.
„Všechno chytré tam za něj řekne Brumbál, nebo Hermiona. Ta postava jako taková většinu času jenom ‚dejchá‘, skáče, nebo hopsá a sem tam řekne nějakou větu,“ glosuje Vojtěch Kotek.
Supervize z Warner Bros
O obsazení jednotlivých rolí rozhodoval také supervizor přímo z filmového studia Warner Bros. Kromě toho dal hercům rady, jak koho zahrát. Pomohl třeba Aleši Procházkovi s postavou bývalého Smrtijeda, profesora lektvarů Severuse Snapea.
„Supervizor říkal tak trochu v legraci: ‚Představte si, že máte v ruce golfový míček a mačkáte ho ze všech sil.‘ Aleš tu v podstatě mnemotechnickou pomůcku používal a pomohlo mu to,“ směje se režisér Sitár.
Dabing s potápěčskými brýlemi
Při Turnaji tří kouzelníků ve čtvrtém díle bojoval nadaný kouzelník z Bradavické školy čar a kouzel s jezerními lidmi, aby zachránil své přátele. S pomocí žaberníku dokázal dýchat a mluvit pod vodou. Při jeho dabování se pod hladinu dostal také Vojtěch Kotek.
„Poslali nám video a seznam věcí, které jsou k tomu potřeba. Byla tam roura, kýbl a několik litrů vody. Měl jsem potápěčské brýle, abych se tam dostal a chvíli pod vodou vydržel,“ vzpomíná herec a dabér.
Studio Warner Bros, které filmy natáčelo, se bálo, aby záznam nikdo nezkopíroval nebo nezveřejnil. Vizuální stránku, kterou měli dabéři k dispozici, proto záměrně znehodnocovalo.
„Kolikrát byl obrázek rozmazaný, šly přes něj pruhy, vždycky to bylo celé černobílé. Takže jsme při dabingu spíš luštili, co se v té scéně konkrétně děje,“ usmívá se Vojtěch Kotek.
Každá postava musela mít navíc originální hlas. Celkově se tak na českém znění podílelo 60 dabérů.