Novinky od zkušených tvůrců i čerstvá krev. Fond kinematografie rozdá 64 milionů na vznik osmi filmů
Rada Státního fondu kinematografie v úterý oznámila, že podpořila ve výzvě na výrobu celovečerního filmu osm projektů. Celkem 64 milionů rozdělila mezi tři komedie, psychologický thriller, dobrodružný příběh pro mládež, projekt z prostředí hiphopové komunity, sociální drama podle knižní předlohy Jáchyma Topola i road movie s mezinárodním přesahem.
„Mezi podpořenými autory jsou jak zkušení filmaři s dlouhou kvalitní filmografií, tak nové nadějné tváře, které je možné považovat za čerstvou krev českého filmu,“ řekla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie.
Největší částkou v rámci výzvy, celkem 12 miliony korun, podpořil Fond adaptaci úspěšné knižní ságy Prašina. Dobrodružné vyprávění Vojtěcha Matochy o podivné čtvrti v centru dnešní Prahy, kde přežívají podivíni stranící se světu, natočí Štěpán FOK Vodrážka podle scénáře Štefana Titky.
Dalšími knižními adaptacemi mezi podpořenými projekty jsou pak sociální drama Citlivý člověk v režii debutujícího Tomáše Kleina a povídková komedie Betlémské světlo od Jana Svěráka. Podle Fondu chce příběh stárnoucího spisovatele, který při psaní volně přechází mezi realitou a fikcí, vizuálním stylem odkazovat k filmům Grandhotel Budapešť, Divoké historky nebo Amélie z Montmartru.
Nejlepším filmem loňského roku byl Šarlatán. Ivan Trojan získal svého sedmého Českého lva
Číst článek
Peníze si rozdělí i autorské druhotiny. Režisér a scenárista Vlastníků Jiří Havelka připravuje absurdní komedii s názvem Vlak. Aktéry v ní budou pasažéři sázavské lokálky, která se nedbalostí strojvůdce odbrzdila a nekontrolovatelně ujíždí pryč i s cestujícími.
Michal Hogenauer naváže na festivalově úspěšné Tiché dotyky snímkem V korunách stromů je klid. Opět půjde o psychologické drama ze současnosti. Adam Sedlák, autor drsného Domestika, v svém Bangeru zavítá do prostředí hiphopové subkultury.
Aňa Geislerová se v road movie Karavan představí v hlavní roli matky, která projíždí se svým mentálně postiženým synem italský venkov ve snaze vzepřít se svému životnímu údělu. Snímek je prvotinou režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové, jejíž studentský film Bába získal v roce 2008 v Cannes ocenění Cinéfondation, což automaticky zajišťuje uvedení jejího celovečerního debutu na tomto prestižním festivalu.
Posledním z podpořených projektů je pak nový film Miroslava Krobota Šnajdr. Fond ho v tiskové zprávě popisuje jako příběh „známého pražského herce, který miluje improvizaci nejen na divadelních prknech, a proto přijímá ‚životní‘ výzvu z regionálního divadla“.