‚V socialismu jsme furt.‘ Hrdinové Vytěženého kraje hledají na Mostecku kulisy reálného socialismu

Mostecko, tamní povrchové uhelné lomy a podzimní tísnivá krajina Krušnohoří s převalujícími se mlhami... Atmosféru známe ze seriálů Rapl nebo Pustina. Ve stejné době vznikal i román Vytěženej kraj autorky Veroniky Bendové. V seriálu Česko mezi řádky teď půjdeme ve stopách hlavních hrdinů – skautů hledajících na Mostecku zajímavé filmové lokace připomínající období normalizace.

Česko mezi řádky Mostecko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Jezeří je symbolem likvidace krajiny v Mostecké uhelné pánvi

Zámek Jezeří je symbolem likvidace krajiny v Mostecké uhelné pánvi | Zdroj: Profimedia

S Veronikou Bendovou stojíme na náměstí v Litvínově, kde se odehrává začátek knihy Vytěženej kraj. Dvojice skautů, hledající filmové lokace, se jede ubytovat do hotelu, který měl být oprýskaný, zanedbaný.

Reálná místa

„V knize mám skoro samá reálná místa, nicméně hotel U tygra neexistuje v Litvínově. Jeho předobraz stojí v Bílině na náměstí,“ vysvětluje Veronika Bendová, která se do Litvínova vrátila po delší době. Jak se Litvínov změnil?

„Radnici jsem vůbec nepoznala, protože má novou fasádu, takže jsem se úplně jako ti mí hrdinové rozčílila, jak je to možné, že už není stará a šedá, ale je krásně nová,“ směje se.

Kulisy reálného socialismu

Dvojice lokačních skautů Irena a Hugo hledala v roce 2015 v knize místa, která připomínají sedmdesátá léta. Byli ale zklamáni z toho, že hotel, ale i další budovy na litvínovském náměstí nejsou zanedbané a depresivní, ale opravené, s čistými fasádami.

Přehrát

00:00 / 00:00

„V socialismu jsme furt, až po krk.“ Hrdinové Vytěženého kraje hledají na Mostecku kulisy reálného socialismu

A tak stejně jako oni v knize i my s Veronikou Bendovou vyrážíme do Mostu, věříme, že ten nás v očekávání kulis reálného socialismu nezklame.

V knize hlavní hrdinové Irena s Hugem projíždí Most autem. Hugo jí říká: „V socialismu jsme furt, až po krk, mrkej na rozcestník: Doleva ulice Budovatelů, doprava Moskevská. Tady to vypadá jak v útulku pro zavržený názvy stanic pražskýho metra.“

Oči zaměřené na chátrání

S Veronikou Benodovou stojím u Třídy Budovatelů, koukáme se na magistrát, kulturní dům Repre, budovu Prioru a hotel kdysi pojmenovaný Murom, dnes Cascade. Podle architektů jde o ojedinělý komplex brutalistních budov.

„Musím říct, že se tady toho moc nezměnilo, některé věci spíš chátrají ještě víc, než to bylo tenkrát,“ porovnává Veronika Bendová město od své poslední návštěvy. „I když je pravda, že člověk vidí, co vidět chce, a že já mám oči zaměřené na ty rozpady a chátrání... V některých ohledech je zase Most daleko příjemnější místo, než by se zdálo z některých knih, třeba i z té mojí,“ směje se.

Spisovatelka Veronika Bendová | Foto: Tomáš Vodňanský

Téma pro filmaře

Kniha Vytěženej kraj patří mezi knihy, které nabízí klasický pohled na severozápadní Čechy, krajinu postiženou povrchovou těžbou uhlí, zmiňuje mlhy, které tady byly, ponurý podzim. Je to do dneška téma pro filmaře?

„Myslím si, že to téma už se změnilo, protože atmosféra, která má určitý genius loci, trošku navazovala na severský druh detektivek, který byl jednu dobu velmi trendy a módní a kterou filmaři nějakým způsobem následovali,“ říká Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje.

V knize Vytěženej kraj je postava člověka, který se stará o filmové lokace v rámci Filmové kanceláře Ústeckého kraje, to je zelenovlasý chlapec. Jak Barbora Hyšková reagovala, když knihu četla a zjistila, že autorka ji označila za zelenovlasého chlapce? „Moc se mi to líbilo, přemýšlela jsem o změně barvy vlasů,“ směje se.

Kniha Vytěženej kraj byla nominovaná na Magnesii Literu. Kromě hledání filmových lokací se v knize odehrává také děj popisující vztah mezi oběma protagonisty.

Nominovaná autoři na cenu Magnesia Litera 2020: zleva nahoře Petr Borkovec, Aleš Palán, Veronika Bendová a Michal Vrba, dole David Böhm, Jožin Valenta, Ewald Murrer, Štěpán Kučera, Ema Labudová a Vratislav Kadlec | Foto: Jakub Hněvkovský | Zdroj: Magnesia Litera

Jan Beneš, vma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme