Budova hotelu Continental v Plzni pochází z konce 19. století. Největší rozmach ale zažila právě ve třicátých letech, kdy se sem přivdala paní Eugenie Ledecká.
3:40
Uherský Brod||Veronika Žeravová, jkh|Cestování|Česko mezi řádky
Uprostřed Starého Hrozenkova stojí kostel narození Panny Marie, je tu i hospoda a obchod. Klikatá cesta, kterou v knize Květa Legátová popisuje, se ale výrazně změnila.
Jan Štifter umístil svoji povídku do Českých Budějovic roku 1920. „Tehdy ještě platila dvojí morálka, že muž má přicházet do manželství s nějakou zkušeností, zatímco žena má zůstat pannou,“ říká.
Román s atmosférou podobnou Pustině či Raplovi vznikal v mosteckých kulisách. Poslechněte si reportáž s jeho autorkou Veronikou Bendovou, se kterou si knihu můžete projít.
Další díl seriálu Radiožurnálu Česko mezi řádky II nás zavede do okolí Havířova za vzpomínkami na tragédii z druhé světové války. 6. srpna roku 1944 nacisté v Životicích popravili 36 nevinných lidí.
Desítky let se o masakru, jehož obětí byli němečtí obyvatelé Slovenska, převážně ženy a děti, nesmělo mluvit. Přerovská spisovatelka Lenka Chalupová se událostem věnuje ve svém románu Kyselé třešně.
Ústřední postava románu Jaroslava Rudiše Winterberg se v Brně zastaví při cestě z Berlína do Sarajeva. Vyrazí vlakem po stopách své ztracené lásky, doprovod mu dělá ošetřovatel Kraus.
Jihomoravský zámek Milotice sice není výslovně dějištěm žádného soudobého románu, přesto do seriálu Česko mezi řádky patří. Je totiž spojený s knihou Poslední aristokratka.
Na místa, kudy v čase nastupující komunistické diktatury chodil legendární převaděč Josef Hasil, mrštný houževnatý chlapík nevelké postavy, vás zavedeme v seriálu Česko mezi řádky.
Bílou Vodou, malou obcí na hranicích s Polskem, vede z české strany v podstatě jediná příjezdová cesta. Dominantou vesnice je barokní klášter, ve kterém se odehrává velká část děje románu Bílá Voda.