SOUTĚŽ: Úvahy nad životem a schopností znovu vstát. Vyhrajte memoár Salmana Rushdieho
Zčásti thriller, zčásti love story. Tak popisuje americký deník The New York Times nový autobiografický román Salmana Rushdieho. Britský spisovatel se v něm ohlíží za útokem na svůj život a dlouhou cestou za fyzickým i duševním zotavením. O knihu Nůž si můžete zahrát tento týden v pravidelné soutěži webu iROZHLAS.cz.
Rushdie v létě roku 2022 utržil nejméně deset bodnutí nožem a několik úderů pěstmi. Vražedný útok ovšem nezanechal stopy pouze na jeho těle, ale zasáhl i autorovu mysl.
Čtyřiadvacetiletý útočník se později nechal slyšet, že Rushdieho nemá rád, protože podle něj není dobrý člověk, uráží islám a obecně náboženství.
Neprozradil, jestli ho inspirovala odměna vypsaná na autorovu hlavu íránským režimem a tamními médii. Uznává ale podle svých slov ajatolláha Chomejního, který muslimy před víc než 30 lety v náboženské fatvě vyzval, aby Rushdieho zabili kvůli jeho románu Satanské verše, v němž údajně zesměšňuje proroka Mohameda.
V hluboce otevřené zpovědi, považované za jednu z největších literárních událostí současnosti, vypráví Rushdie o náročném fyzickém i mentálním zotavení, které by nebylo možné bez lásky nejbližších, podpory přátel i čtenářů – a také bez víry v sílu slov.
S nadhledem a také smyslem pro humor klade svůj osobní příběh do pletiva světového písemnictví a odkazuje na literární klasiky i své vlastní texty.
„Když půl roku po atentátu poskytl rozhovor časopisu The New Yorker – vůbec první po srpnovém útoku – svěřil se šéfredaktorovi magazínu Davidu Remnickovi, že trpí posttraumatickou stresovou poruchou a že už nedokáže psát tak jako dřív. Většinu napsaného prý druhý den maže,“ vypráví šéfredaktor nakladatelství Paseka Jakub Sedláček.
Pravidla soutěže
Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz
„Osobně jsem měl to štěstí se s Rushdiem setkat v říjnu loňského roku ve Frankfurtu. V té době musel Nůž psát, či jej možná už dokončoval. Vyzařoval klid, vyrovnanost,“ přidává.
Podle něj se Rushdie stal nejen symbolem svobody slova – „což je úděl, který mu proti jeho vůli připravili islámští fundamentalisté“ – ale současně zosobňuje sílu i léčivou moc literatury. „A to je role, pro kterou se rozhodl dobrovolně a která mu dává směr v jeho další práci,“ dodává Sedláček.
Kniha vyšla v Pasece v překladu Martiny Neradové.
Chcete se zapojit do soutěže o 5 memoárů Nůž? Napište nám do pátku 14. března do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:
Který román vynesl Salmanu Rushdiemu prestižní britskou Bookerovu cenu?
Do odpovědi uveďte:
- Jméno a příjmení
- Adresu pro případ výhry
- Telefon, případně e-mail
Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.