Rozhlas před 100 lety poprvé vysílal přímý přenos. Lidé slyšeli Smetanovu operu Dvě vdovy

Před 100 lety se v Československu odehrála významná technologická a zároveň kulturní událost. Československý rozhlas tehdy nazývaný Radiojournal poprvé vysílal přímý přenos a to z opery Národního divadla. Na programu byly Dvě vdovy od Bedřicha Smetany a záznam z tohoto představení se nezachoval. Naopak se zachovala tištěná pozvánka s ručně psanou poznámkou a také vzpomínky aktérů. Diváci vůbec netušili, že se opera v přímém přenosu vysílá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhlasový magnetofon

Záznam vysílání se nezachoval (ilustrační foto) | Foto: autor neznámý | Zdroj: Archiv Českého rozhlasu

Záznam vysílání neexistuje. Ani záznamy pamětníků nejsou dobové, první technik Radiožurnálu Jan Velík vzpomínal o téměř padesát let později: „Byl to evropský rekord, protože do té doby si žádná rozhlasová společnost netroufla na přímý přenos z jeviště divadla. My jsme si troufli na to, že jsme vysílali celou operu s jedním mikrofonem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jediný originál, který se z přímého přenosu zachoval, byla divadelní vývěska

Přímý přenos obnášel řadu technických komplikací a dlouhou přípravu. Nakonec ale v přenosovém studiu seděl jediný člověk – technik Karel Koníček. „Tady u té zdi přímo pod nápovědní budkou, která je asi ve výši patnácti metrů nad námi, jsem měl lavičku, na té stál pětilampový zesilovač a vedle telefonní přístroj na dorozumívání,“ popisoval. 

Jediný originál, který se z přímého přenosu zachoval, je papír, tedy divadelní vývěska, kterou schraňuje archiv Národního divadla a jeho vedoucí Josefína Panenková. Na ceduli je rukou připsáno „první rádiový přenos“.

„Jestli to je opravdu z roku 1925, nebo později, je sporné,“ vysvětlila. „Řekla bych, že je to psané perem s násadkou. Dnes bychom takovou informaci přitiskli, aby i diváci věděli, že je čeká záznam nebo přímý přenos.“

O přímém přenosu nevědělo nejenom obecenstvo, ale ani lidé u krystalek a rádiových přijímačů. Programový ředitel Radiojournalu Miloš Čtrnáctý to posluchačům neoznámil. „Skutečně celý večer se telefon netrhl, nestačili jsme v kanceláři odpovídat a přijímat gratulace. I mnohé černé posluchače obrátil ten večer na víru. Pod dojmem přenosu prohlašovali, že stanou se posluchači řádnými, to jest platícími,“ líčil později reakce lidí.  

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme