Česká televize bude mít letos vyrovnaný rozpočet, oproti původnímu návrhu ušetřila 200 milionů
Česká televize (ČT) bude v tomto roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, příjmy a výdaje budou 6,76 miliardy korun. Proti původnímu návrhu ČT ušetřila zhruba 200 milionů korun. Rozpočet po více než dvouměsíčním projednávání s managementem schválila ve středu rada ČT. Hlavní část výnosů tvoří příjem z výběru televizních poplatků kolem 5,6 miliardy korun.
Generální ředitel ČT Petr Dvořák dostal loni v listopadu za úkol hledat úspory. Jeho předchozí návrh ale radu neuspokojil a ta rozpočet loni v prosinci neschválila. Důvodem úspor je především snaha dosáhnout mezi lety 2022 a 2024 vyrovnaného hospodaření veřejnoprávní instituce.
Kysilka, Lipovská či Šlégr. Sněmovní výbor zúžil okruh kandidátů do rozhlasové a televizní rady
Číst článek
Vedení ČT má ušetřit zejména na výrobě pořadů, kde jsou náklady proti původnímu předpokladu snížené o 125 milionů korun na 2,295 miliardy korun. Je to zároveň o 300 milionů méně, než před dvěma roky. Dalších 30 milionů uspoří ČT na přechodu na DVB-T2, kde je celková částka pro letošek 430 milionů Kč. Investice jsou naplánované na 321 milionů korun.
Příjmy z televizních poplatků mají být o deset milionů vyšší než v předchozím návrhu. Výnosy z podnikatelské činnosti mají vzrůst o 107 milionů na 777 milionů korun díky konání většího množství sportovních akcí, a tedy i většímu množství reklamy a sponzoringu.
ČT počítá se mzdovými náklady 2,12 miliardy korun, což proti předchozímu roku znamená zvýšení o zhruba 80 milionů korun. To je vynuceno růstem mezd v celé ČR, na který televize reagovala.
Česká televize vysílá celkem šest televizních programů ČT1, ČT2, ČT24, ČT sport, ČT :D a ČT art. Tyto stanice měly loni podle údajů ATO - Nielsen Admosphere, která představují podíl na publiku ve věku od 15 let, na celodenní sledovanosti podíl 30 procent. ČT zaměstnává téměř 3000 lidí.