Britskou filmovou cenu pro nejlepší snímek roku získal americký film Chlapectví
Podle britských filmových akademiků je nejlepším filmem roku americký snímek Chlapectví. Prestižní cenu BAFTA získal i jeho režisér Richard Linklater, který film točil po dobu 12 let. Ceny Britské akademie filmového a televizního umění tradičně leccos napoví o šancích jednotlivých filmů za 14 dní při udílení Oscarů.
Kromě tvůrců snímku Chlapectví se coby vítěz večera mohla cítit komedie Grandhotel Budapešť. 11 nominací přetavil snímek Wese Andersona v 5 cen BAFTA, byť šlo vesměs o méně sledované kategorie.
Filmovým hvězdám ukradl podle očekávání část show moderátor Stephen Fry. Ten byl stejně vtipný, jako velmi nekorektní a prostořeký. Jen během úvodní pasáže si stačil udělat legraci z kdekoho; od hollywoodských gayů až po Vladimira Putina.
Jednou z nejsledovanějších postav večera byl Benedict Cumberbatch, který ztvárnil geniálního matematika a kryptoanalytika Alana Turinga ve snímku Kód Enigmy. Cumberbatch spojil s filmem i svou kampaň s cílem omilostnit dalších 40 tisíc britských gayů, kteří byli po druhé světové válce odsouzeni za svou sexuální orientaci.
I když on sám ani Kód Enigmy cenu BAFTy nezískali, byl televizní Sherlock Holmes spokojený.
„Nejvyšší ocenění, které jsem mohl za tenhle film získat, pochází od rodiny Alana Turinga. Oni ten snímek milují, líbí se jim způsob, jak jsem Alana podal. Ohromně nás všechny podporovali. Takže já mám pocit, že jsem vlastně vyhrál, a jsem za to moc šťastný."
Nezklamat rodinu postavy, kterou na stříbrném plátně představuje, bylo naprostou prioritou i pro Eddieho Redmaynea, filmového profesora Stephena Hawkinga. Redmayne si domů odnesl cenu za nejlepší mužský herecký výkon.
„Snažím se brát věci postupně, jednu po druhé. Coby herec vkládám celé své srdce do každé role, která přijde. Je to nevyzpytatelné, někdy se ze skvělého scénáře nestane výborný film a obráceně. Já se jen snažím si svou práci maximálně užít," prohlásil Redmayne.
Prestižní ocenění věnoval třem rodinám: Té svojí, biologické, dále pak filmové a konečně rodině Stephena Hawkinga. Slavný vědec upoutaný na invalidní vozík si večer v Královské opeře nenechal ujít a podílel se na předání ceny za speciální efekty.