V prestižním Filmovém institutu v Londýně bude přehlídka filmů Věry Chytilové
Prestižní Britský filmový institut v Londýně hostí až do 17. března přehlídku tvorby zesnulé české režisérky Věry Chytilové. Jde o první retrospektivu slavné filmařky ve Spojeném království. Publikum uvidí 12 klíčových filmů Chytilové. Součástí ojedinělé kulturní události, kterou připravilo České centrum v britské metropoli spolu s Národním filmovým archivem, je taky doprovodná výstava videí a fotografií.
„Když jsme před lety začínali, uspořádali jsme v Londýně promítání Sedmikrásek Věry Chytilové. Musel jsem tehdy vyloženě odchytávat lidi a říkat jim: ‚Pojďte se podívat tady na ten film.‘ Když se pak film hrál naposledy, bylo plno, prodalo se 118 lístků," říká Mehelli Modije, majitel společnosti Second Run, která na DVD vydává filmy neprávem zapomenutých nebo na Západě méně známých režisérů.
Že teď Britský filmový institut pořádá retrospektivu Chytilové, podle něj znamená, že se její obliba a obecně popularita českého filmu té doby, posune zase o kousek dál. Na britský trh v souvislosti s retrospektivou Chytilové uvádí hned pětici snímků české filmařky.
„Second Run vydává její filmy ve velmi slušné kvalitě. Zaplať pánbu, že jsme schopni jim dodávat výchozí materiály v takové podobě, že se ta DVD na trhu uplatňují velice dobře,“ poznamenává ředitel NFA Michal Bregant.
Ten považuje za velkou poctu, že se přehlídku filmů Věry Chytilové podařilo „protlačit" do programu Britského filmového institutu. Příprava retrospektivy zabrala dlouhé 3 roky.
„České centrum v tom udělalo skvělou práci, my jsme jim velmi vděčni, protože bez nich by se to nestalo. Na mnoha jiných místech v Evropě to bývá obvykle mnohem jednodušší. Když jim nabídneme filmy v dobré kvalitě a s dobrými titulky, většinou to bez váhání přijmou,“ dodává Bregant.
„Mít retrospektivu Chytilové v Britském filmovém institutu je fantastické. Tolik lidí, kteří se jinak zajímají o film, zatím nemělo šanci se s jejím dílem seznámit. I načasování je velmi zdařilé," myslí si britská filmová publicistka Carmen Grayová.
Snímky Věry Chytilové si podle ní můžou vychutnat i Britové neznalí českých nebo československých reálií. Určitý kontext je prý pro diváka užitečný ale ne nezbytný.
„Myslím si, že díla Věry Chytilová se dají vnímat v několika rovinách. Vezměte si její Sedmikrásky. To je vizuálně tak vzrušující a hravý film, že si z něj toho spoustu odnesete jen po téhle stránce. Když ale navíc znáte politický kontext a víte něco o tehdejším režimu, dá to filmu ještě větší váhu."
Diváci v Londýně můžou vybírat z 12 nejvýznamnějších děl české filmařky, od nejstarších prací až po snímky, které vznikly po pádu komunismu.