Místo fotbalu strach o život. Íránská rozhodčí musela kvůli politickému tlaku utéct ze země
"I did not comply with their demands."
— AJE Sport (@AJE_Sport) January 13, 2025
Mahsa Ghorbani, a female Iranian international referee, speaks candidly about her love for football, anger at injustices and hope for a brighter future https://t.co/AT8DAV0lk2 pic.twitter.com/K5gYhZxBwW
Íránská fotbalová rozhodčí Mahsa Ghorbaniová se ve své rodné zemi stala politickým terčem. Po nominaci na teheránské derby ji tamní fotbalová federace žádala o odstoupení, vyhrožovala násilím, pokud tak neučiní, a zinscenovala falešný dopis, který lživě informoval o její nemoci. Ghorbaniová tak kvůli obavám o své bezpečí uprchla do Švédska, kde aktuálně žije. O případu informoval server Al Džazíra.
Průkopnice ženského fotbalu v Íránu podle serveru Al Džazíra několik let vzdorovala společenským a vládním omezením. Šestadvacetiletá Ghorbaniová je od roku 2017 oficiální mezinárodní rozhodčí uznávanou federací fotbalových asociací FIFA.
V červenci uplynulého roku se Ghorbaniová zapsala do sportovní historie jako první íránská žena, která vedla mezinárodní fotbalové utkání – v Kyrgystánu řídila zápas Tádžikistánu s Afghánistánem na mistrovství střední Asie do 20 let.
O několik měsíců dříve, 13. března, přišla Ghorbaniové nominace na jeden z nejdůležitějších fotbalových zápasů napříč Asií. Jako asistentka videorozhodčího (VAR) měla řídit teheránské derby mezi Persepolis a Esteghlalem.
Ghorbaniová ovšem k zápasu nakonec nenastoupila. Před prestižním teheránským soubojem čelila v Íránu širokému odporu a Íránská fotbalová federace (IFF) její jméno vyškrtla ze seznamu rozhodčích pouhých 48 hodin před utkáním. Nepomohla ani podpora FIFA.
Íránské úřady minulý rok popravily nejméně 31 žen. Jedná se o nejvyšší počet od roku 2008
Číst článek
Během několika hodin před zápasem íránské rozhodčí přišlo množství výhrůžek násilím, Al Džazíra informuje také o podezření z plánování autonehody nebo útoku kyselinou.
„Z fotbalového zápasu udělali boj o život. Írán se bojí dát ženám prostor k růstu. Vždycky jsem chtěla zůstat a v Íránu uspět, ale dostala jsem se do fáze, kdy jsem čelila výhrůžkám smrtí, a uvědomila jsem si, že už není prostor pro ani jeden krok vpřed,“ říká Ghorbaniová.
„Několik dní před derby se íránští úředníci snažili najít důvod, proč mě předvolat na fotbalovou federaci. Když jsem přišla, vypnuli mi telefon a sebrali ho. Také mi řekli, že moje taška zůstane mimo místnost,“ pokračuje Ghorbaniová.
„Nejdříve mě požádali, abych od zápasu odstoupila sama. Pak mě požádali, abych napsala dopis, že nejsem psychicky a mentálně způsobilá k tomu, abych tento zápas rozhodovala. Nakonec mi řekli, abych si sedla před kameru a řekla, že jsem nezpůsobilá a nemocná,“ popisuje dále íránská rozhodčí.
Zfalšované prohlášení
IFF podle Ghorbaniové neměla problém s tamními médii nebo íránskou společností, chtěla jen dokument, který by zabránil intervenci FIFA.
„Nevyhověla jsem jim. Později jsem se však dozvěděla, že federace zaslala FIFA dopis, který jsem nenapsala ani nepodepsala. Psalo se v něm, že já, Mahsa Ghorbaniová, trpím vážnou nemocí a nejsem způsobilá řídit teheránské derby. Několik týdnů poté mi i vyhrožovali. Řekli mi, že mě zabijí například při autonehodě, takže je lepší spolupracovat. Nebo mi vyhrožovali útokem kyselinou. Já vždy říkala, že raději zemřu, než abych žila bez důstojnosti,“ prohlašuje Ghorbaniová.
Nenosí hidžáb, patří na kliniku. Írán chce ‚vědecky a psychologicky léčit‘ ženy, které se odmítají zakrývat
Číst článek
Šestatřicetiletá Íránka, která aktuálně působí ve Švédsku, se stále snaží o kariéru profesionální rozhodčí. I přes veškeré překážky chce stále reprezentovat Írán na mezinárodní úrovni a doufá, že se na fotbalovém trávníku objeví bez hidžábu.
„Většinu zápasů jsem zvládla bez hidžábu, a to i přesto, že na mě íránské úřady tlačily. Postupem času jsem ale kvůli rodině a blízkým nosila čepice nebo se oblékala do neutrálních barev. Myslela jsem si, že jsou to kroky ke svobodě íránských žen, ale mám z toho rozporuplné pocity,“ popisuje Ghorbaniová.
„Na jednu stranu jsem ráda, že se mi podařilo bojovat proti režimu, ale zároveň jsem smutná, že musíme bojovat za ta nejjednodušší práva, které mají dívky po celém světě,“ dodává íránská rozhodčí působící ve Švédsku.