Jaký je váš nejmilejší pražský zvuk?
Mezinárodní projekt Nejmilejší zvuky Prahy reflektuje fenomén zvuku v prostředí současných měst. Informace o proměnlivé městské zvukové krajině naznačují, jak lidé vnímají své okolí, a můžou pomoci odhalit překvapivé souvislosti a významy zvuku v každodenním životě.
Víte, jak zní hudba větru ve stožárech u Strahovského stadionu? A jak zní zvonkohra z Lorety, kterou každou hodinu poslouchali političtí vězni týraní v hradčanském žaláři zvaném Domeček? A jakými zvuky ožívají podzemní kanály bubenečské čistírny odpadních vod?
Tyto a stovky dalších záznamů z nejrůznějších částí Prahy, z exteriérů i interiérů, můžete slyšet na webových stránkách projektu Nejmilejší zvuky Prahy. Skupina nadšenců sem umisťuje terénní nahrávky tvořící zvukovou mapu města. Najdete tu zvuky ulic, lidí, domů, strojů, zvířat, hmyzu, nahrávku z kostela, z nemocnice, z hospody i ze hřbitova, vše zaznamenané v různou denní nebo noční dobu. V databázi zvuků může návštěvník hledat podle klíčových slov, nebo podle autorů.
Původní projekt Your Favourite Sound vznikl v Londýně v roce 1998. Hudebník a vědec Peter Cusack natáčel tam i v dalších světových městech, kde pak postupně vznikaly skupiny jeho následovníků. Praha je prvním městem ve střední Evropě, kde tento zvukově sociální výzkum, který nepostrádá ani jistou uměleckou ambici, probíhá - od roku 2009.
Poslechněte si rozhovor s jedním ze správců pražských stránek, umělcem a pedagogem Milošem Vojtěchovským uvnitř příspěvku!
Projekt má za cíl i přitáhnout pozornost veřejnosti a případně i politiků k často přehlíženému zvukovému prostředí, v němž žijeme. Hlukový smog má negativní dopady na psychiku i celkové zdraví. Jde taky o zpětnou vazbu, která by se do veřejného prostoru kreativně promítla.
V červnu proběhne prezentace Nejmilejších zvuků Prahy v klubu K4 pod názvem Zvukové prahy a proběhnou i další sonické akce ve veřejném prostoru. Takže - nastražte uši!
Odkazy:
panto-graph.net/favouritesounds
www.favouritelondonsounds.org
www.favoritechicagosounds.com
www.petercusack.org
aporee.org