Poprvé v Praze. V Kongresovém centru vystoupí šansoniér Charles Aznavour

Zpěvák, textař, herec i diplomat. Světově uznávaný šansoniér Charles Aznavour ve svých 91 letech poprvé zazpívá v Praze. Jeho hudební kariéra trvá víc než 70 let a za tu dobu napsal více než tisíc písní, řadu z nich i pro zpěvačku Edit Piaf. Repertoár Aznavourova dnešního koncertu v Kongresovém centru, který je součástí jeho rozlučkového turné, ještě není znám. Přesný program určuje teprve před samotným začátkem představení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Charles Aznavour

Charles Aznavour | Foto: Mariusz Kubik, CC BY 3.0

Charles Aznavour od podzimu roku 2006 vystupuje po celém světě v rámci takzvaného rozlučkového turné. V rámci něj vystoupil v Japonsku, Spojených státech amerických i Kanadě.

Do Prahy Charlese Aznavoura doprovodí sedmičlenná kapela, mezi nimi bude i akordeonistka Magali Ripoll nebo zpěvák Claude Deruyck.

Přehrát

00:00 / 00:00

Charles Aznavour vůbec poprvé vystoupí v Praze. Více v reportáži Veroniky Štefanové

Během své umělecké kariéry Charles Aznavour spolupracoval s celou řadou významných hudebníků. Byl mezi nimi například Frank Sinatra, Ray Charles, Bob Dylan a v první řadě šansoniérka Edith Piaf.

„Oby dva jsme byli dětmi ulice. Edit Piaf proto, že její rodiče neměli prostředky ji živit, ani podporovat v jejím umění. Já jsem zase pocházel z rodiny uprchlíků, kteří neuměli dobře francouzsky a já i moje sestra jsme se to chtěli naučit. Ulice Paříže byly místem, kde jste francouzský jazyk mohli pochytit velice rychle. A to se mi nakonec podařilo,“ vzpomíná Aznavour.

„Moji rodiče mě mezi ostatní lidi a do ulic Paříže bez obav pouštěli. I ve velkém městě jsem ale nikdy neztratil pokoru k lidem, kteří ve městě nežili. Mám velice blízko k prostým lidem. Sám se mnohdy cítím lépe na venkově než ve městě.“

Charles Aznavour se narodil v roce 1924 v Paříži jako syn arménských uprchlíků Aznavurjanových, kteří do Francie utekli z vlasti před genocidou. Jeho otec vedl restauraci, matka zpívala po pařížských kabaretech a šantánech. On sám se na svoji divadelní a hudební dráhu připravoval v divadelních a baletních kurzech.

Zpěvák v bývalém Československu koncertoval jen jednou v Bratislavě v listopadu 1978. V Praze měl vystoupit v roce 1969, koncert ale v souvislosti se smrtí Jana Palacha zrušil. Do Prahy zavítal až v roce 2001, když natáčel nízkorozpočtový francouzský film Angelina.

Profesionální kariéru začal ve čtyřicátých letech dvacátého století, kdy tvořil hudební i herecké duo s pianistou Pierrem Rochem. Pak se osamostatnil a dal se na psaní textů a písní. Psaní patří k jeho nejoblíbenějším činnostem dodnes.

„Inspiraci lze najít všude. Jde jen o to, zda se vám podaří uchopit potřebnou ideu. Pracuji hodně a ze všeho nejvíc píši texty. Může se to zdát divné, ale skutečně mám raději psaní než zpěv nebo hraní ve filmu,“ prozrazuje.

„Je to dáno možná tím, že jsem se narodil rodičům arménského původu, kteří neuměli dobře francouzsky. To člověka ovlivní a ovlivní to i jeho vyjadřování. Psaním jsem chtěl dosáhnout určité jazykové dokonalosti v daném jazyce.“

V Praze jsem byl kvůli Zátopkovi a filmu, vzpomíná Charles Aznavour. Nyní se chystá na koncert

Číst článek

V roce 1965 se stala slavnou jeho píseň La Boheme a už v šedesátých letech znaly Aznavourův hlas miliony lidí po celém světě. V písni vypráví příběh o malíři, který vzpomíná na své mládí strávené na Monmartru.

„Je to jednoduché. Abyste byl milován publikem, musíte vy sám publikum milovat. Ze zásady není nutné dělat velké efektní show. Za ta dlouhá léta jsem zjistil, že v jednoduchosti je síla. Nesnažím se tedy diváky uchvátit, ale snažím se o upřímnost. Má žena mi často říká, že už bych měl se zpíváním a vystupováním přestat. A já ji na to vždy odpovím, že když nebudu zpívat, tak umřu. A ona na to, tak ať raději zpívám.“

V říjnu roku 2006 zazpíval Charles Aznavour na koncertu v hlavním městě Arménie - Jerevanu. Zahájil tak sezonu nazvanou „Arménie mon amie", ve které Francie věnovala zvýšenou pozornost Arménii a její kultuře. Trvala až do července roku 2007 a v jejím rámci se konalo více než tisíc kulturních akcí ve dvou stovkách francouzských měst.

Od roku 1995 je Charles Aznavour, který v květnu oslaví už dvaadevadesátiny, stálým vyslancem UNESCO pro Arménii a od roku 2009 arménským velvyslancem OSN ve Švýcarsku.

Charles Aznavour | Foto: Český rozhlas

Veronika Jošková Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme