Zpěvačka a aktivistka Joan Baezová slaví 70. narozeniny

Americká folková zpěvačka Joan Baezová slaví 70. narozeniny. Slavná písničkářka se stala legendou šedesátých let, kdy se také poznala s Bobem Dylanem, který měl na ni velký vliv. Vydala řadu úspěšných desek. Angažovala se i proti válce ve Vietnamu nebo ve prospěch českého disentu před sametovou revolucí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joan Baez

Joan Baez | Foto: Dan Borris

Joan Baezová vystoupila v Československu a České republice celkem sedmkrát, naposledy u příležitosti 20. výročí revoluce v kostele sv. Anny v roce 2009. Samostatný koncert však měla v Praze ještě o dva roky dříve.

Výraznou událostí bylo její vystoupení v červnu 1989 na festivalu Bratislavská lyra, které symbolizovalo postupný rozklad tehdejšího komunistického režimu. Baezová se tam veřejně přivítala s Václavem Havlem a dalšími.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hudební publicista Jiří Černý přibližuje ve Víkendovém Radiožurnálu osobnost zpěvačky Joan Baezové

Z jejích tuzemských vystoupení si tento koncert nejvíce cení i hudební publicista Jiří Černý. „Tenkrát jí to ještě výborně zpívalo, měla krásný, neporušený soprán,“ vzpomíná.

„Chovala se protistátně, ale přitom neokázale. Zdravici Lechu Walesovi, signatářům Charty, politickým vězňům a Václavu Havlovi říkala naprosto normálně, jako kdyby to byl komorní koncert a ne vyprodaná hala na Pasienkoch. Také pozvala na pódium Ivana Hoffmana, tehdy písničkáře, nyní komentátora.“

Černý vzpomněl také gesto Václava Havla, který vzal Baezové její kytarové pouzdro a odnesl jí ho do šatny. „Bylo to tak trochu klukovsky naivně. V té době ale estébáci už nechtěli riskovat další malér, tak tam Havla pustili. Po koncertu ho pak i pustili s dalšími disidenty – překladatelem Zdeňkem Urbánkem, Jánem Čarnogurským, Vladimírem Mertou do hotelu, kde jsme oslavovali její vystoupení.“

Baezová se podle Černého zajímala o situaci v Československu již dávno před bratislavským vystoupením. Když došlo k věznění muzikantů z českého undergroundu, byla mezi světovými hudebními špičkami, které proti tomu veřejně protestovaly.

„V roce 1978 při 10. výročí okupace Československa se k tomu ve Wembley také veřejně vyjádřila,“ upozorňuje Černý. „Ona už v 15 letech protestovala proti vyhlašování cvičného poplachu ve škole a od té doby protestovala vždy, když viděla nějakou nespravedlnost.“

Zuzana Filípková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme