Dobročinná výstava Povodně 2013 připomíná napětí prvních červnových dnů v Praze
Dnes jsou to přesně dva měsíce, co se začaly hladiny řek a potoků v Praze zvedat. I proto se hlavní město ve spolupráci s Člověkem v tísni rozhodlo uspořádat dobročinnou fotografickou výstavu nazvanou Povodeň 2013, která na 60 snímcích připomíná napjaté momenty v nejpostiženějších oblastech. Koná se symbolicky na Kampě u Sovových mlýnů.
„Byl jsem v Záběhlicích a viděl mladou dívku, která se vrhla do zhruba metrového Botiče. V pozadí byly garáže, tak jsem čekal, pro co tam šla, a pak jsem ji viděl, jak se ke mně čelně blíží a nese igelitku. Netušil jsem, co v ní může být, takže jsem ji fotografoval, než se ke mně dostala, a když přišla, vybalila dvě koťátka," popisuje fotograf z ČTK Roman Vondrouš.
Na výstavě má zhruba 7 snímků. Nejčastěji právě ze Záběhlic. „Pro fotografa to je adrenalin s tím, že je připraven s aparátem, míří na lidi a před ním se odehrává dramatická situace,“ vysvětluje. Vedle Záběhlic je na fotografiích pod vodou i Chuchle, Lahovice, Lahovičky, Zbraslav či Lipence.
O výstavu fotografií zachycujících červnové povodně v Praze se zajímala Magdaléna Medková
„Povodně byly zcela jiné, protože vznikly na území hlavního města Prahy, přišly velice rychle a přišly z toků, které se v roce 2002 v tom přímo nepodílely. Byla to Rokytka, Šárecký potok, Botič, ale byly to i bezejmenné potoky,“ říká k charakteru letošních povodní první náměstek pražského primátora Jiří Vávra.
Podle něj voda ukázala, že Praha je schopná v krizové situaci jednotně fungovat. Zároveň ale odhalila nedostatky protipovodňového opatření. „V současné době právě diskutuji s panem primátorem o vybudování některých fyzikálních modelů zátopových území, přehodnocení geologického modelu a vybudování projektů, které by ochránily Prahu do budoucna,“ dodává.
Výstava má i pomoci
Kromě toho, že má výstava připomenout napjatou atmosféru prvních červnových dnů, má také Pražany vyzvat k solidaritě. Zasláním DMS na povodňové konto mohou lidé finančně pomoci jedné z 2,5 tisíc vytopených domácností, které vybral Člověk v tísni.
„Ti, kteří nejvíc potřebují, dostanou nejvíc, ti, kteří nejméně potřebují, nedostanou nic. Takže mladý, v Praze zaměstnaný pár dvou úspěšných lidí bez dětí si poradí sám a nedostane nejspíš nic. Senioři nebo matka samoživitelka se třemi dětmi někde na malé vesnici, která má významné, třeba i statické poškození domu, může dostat příspěvek až ve výši několika set tisíc korun,“ uzavírá ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.
Fond byl založen 2. června. V současné době je na něm okolo 68 milionů korun.