Od úmrtí Mikoláše Alše uplynulo přesně 100 let
Před sto lety zemřel jeden z nejznámějších českých umělců přelomu 19. a 20. století Mikoláš Aleš. Vyzdobil pražské Národní divadlo a vytvořil přes čtyři tisíce ilustrací. Nejznámější jsou ty z knížek Špalíček a Staré pověsti české.
Neprávem opomíjený malíř, umělec, kterého měl znát celý svět - tak někteří znalci výtvarného umění mluví o Mikoláši Alšovi. Zemřel před 100 lety, ale jeho ilustrace zdobí dětské knížky dodnes.
Nejznámější jsou ty z knížek Špalíček a Staré pověsti české. Mikoláš Aleš je navíc i autorem výzdoby pražského Národního divadla.
I když Mikoláš Aleš ve své době ilustroval snad všechny vydávané dětské knížky, podle Alšova pravnuka Jaroslava Vojny ho současné děti znají málo.
„Mám pocit, že některé děti už ani nebudou vědět, kdo Mikoláš Aleš byl.“
Knižní grafiky byly pro Aleše z nouze ctností, olejomalbou se neprosadil a malby nakonec zklamaně zanechal. Kritika zpochybňovala jeho umělecké schopnosti a originalitu.
Obdivovatele si získal hlavně mezi mladou generací spolku Mánes.
Alšův potomek si myslí, že stejně jako tehdy, je i dnes jeho pradědeček neprávem opomíjený:
„Třeba profesor František Dvořák se vyjádřil, že Aleš patřil k největším výkonům 19. století.“ A dál vzpomíná na nedělní setkání s pradědou Mikolášem, na které chodíval s tatínkem Tomášem.
Mikoláš Aleš patřil k silné generaci Národního divadla. K ní se hlásili Jakub Schikaneder, Václav Brožík i František Ženíšek.
Pod značkou Okřídlená paleta s Ženíškem vyhráli v roce 1877 soutěž na výzdobu stěn, lunet a stropu foyeru ND. Cyklus Vlast, navržený pro lunety, se stal jedním z nejznámějších děl v Čechách.
V současné době prochází náročnou restaurací.