Věstonická venuše bude vystavena v Britském muzeu v Londýně
Věstonická venuše opustila Česko. Za přísných bezpečnostních opatření byla z Moravského zemského muzea převezena do Londýna. Několik měsíců bude vystavena v Britském muzeu, v rámci expozice Umění doby ledové: Zrození moderní mysli.
Věstonická venuše zaujímá na výstavě prestižní místo.
„Dokonce měla být na všech banerech a propagačních materiálech jako jediný předmět, ale ta nejistota do poslední chvíle, jestli ji Britové dostanou, způsobila, že tam byla jiná venuše, podle mě méně významná,“ domnívá se vedoucí ústavu Anthropos v brněnském muzeu Martin Oliva, který dohlížel na instalaci předmětů v Britském muzeu v Londýně.
O Věstonické venuši mluvil v Ozvěnách dne Radiožurnálu vedoucí ústavu Anthropos v brněnském muzeu Martin Oliva.
Věstonická venuše je nejstarším uměleckým předmětem z období pravěké keramiky na světě.
„Takových předmětů je ze stejného naleziště víc, ty jsou tam také vystaveny, ale nejsou tak esteticky hodnotné, jako právě Věstonická venuše,“ říká Oliva.
Zápůjčce kolekce do Britského muzea v Londýně předcházelo složité jednání o povolení k vývozu. Ministerstvo kultury nechtělo výpůjčku povolit, kvůli nejrůznějším arbitrážním řízení jako například s firmou Diag Human.
Věstonická venuše je vysoká 11,5 cm. Zvýrazňuje typicky ženské tvary, proto je považována za symbol plodnosti. Je jedním z nejvzácnějších archeologických nálezů střední Evropy. Podle odborníků je stará až 29 tisíc let.
„Naším sdruženým úsilím, ambasády v Londýně a Britského muzea se podařilo docílit podpisu paní ministryně, takže výstava mohla jet,“ vysvětluje Oliva.
Exponáty chrání v zahraničí zvláštní imunita, protože tvoří součást kulturního dědictví suverénního státu.
„Opíráme se o úmluvu OSN, článek 21 z roku 2004 o nezabavitelnosti předmětu, což nám bylo britskou stranou plně potvrzeno,“ uvádí Oliva.
Naposledy Věstonická venuše opustila zemi před pěti lety, kdy byla vystavena ve Vídni. „Myslím, že je pojištěná na milion eur, stejně jako několik jiných předmětů téže hodnoty,“ dodává Oliva.
Britové si celkem vyžádali 24 cenných předmětů z paleolitu. Výstava začne 7. února a potrvá do května.