Výstava Aféry v NM ukazuje, jak mediální obraz může pozměnit význam událostí
Kurátoři pražského Národního muzea zvou návštěvníky na výstavní projekt roku s názvem Peníze a Aféry. Expozice se snaží ukázat, jak mediální obraz pozměňuje skutečnost. Kromě zlatých karet Viktora Koženého je na výstavě i část garderoby Tomáše Garrigua Masaryka.
„My jsme chtěli ukázat i některé významné okamžiky z české historie, které vyrostly v aféru,“ říká kurátorka výstavy Aféry Jana Mezerová a vypráví příběh budoucího prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
„On svým požadavkem své vědecké objektivní pravdy poměrně jakoby často bořil mýty a zažité představy ve společnosti, ať už to byla Hilsneriáda nebo boj o rukopis,“ vysvětluje.
Na podzim roku 1899, kdy se v každém tehdejším plátku rozebírala vražda 19leté Anežky Hrůzové, ze které byl obviněný Leopold Hilsner, Masaryk jako jeden z mála vystoupil na jeho obhajobu ještě před procesem a vysloužil si za to kritiku i posměch.
Masarykovi nešlo ani tak o samotného židovského mladíka, ale o to, aby celý případ nebyl vnímaný jako rituální vražda.
„K aférám máme spoustu novinových výstřižků, zpráv, fotografií a dalších věcí. Proto jsme téma aféry pojali tak, že jsme vytvořili takové tematické tabule, které znázorňují události okolo aféry,“ doplňuje kurátorka.
Pročítáním novinových článků s reakcemi různých stran si návštěvník výstavy může uvědomit, jak může mediální obraz pozměňovat význam událostí.
„Kdo má důvěryhodnou pověst, kdo má pozici někoho, kdo v médiích vypadá opravdu dobře a důvěryhodně, dokáže aférou projít mnohem lépe. A na druhé straně jsou lidé, kteří působí nedůvěryhodně a obvinění určitým způsobem přitahují. I to hraje roli. V souvislosti s mediálními obrazy jsme vystavili některé osobní předměty významných osobností od 19. století až po 80. léta 20. století," upřesňuje kurátorka.
A protože mediální obrazy umějí ovlivňovat veřejné mínění stále, výstava Aféry v Národním muzeu je nadčasová, připomínají její autoři, kteří nechtěli, aby byla výstava nudným popisem politických nebo kriminálních afér.
„Setkáte se tam třeba s kravatou a límečkem Tomáše Garrigua Masaryka a tenisovým oblečením Edvarda Beneše. Takovou pěknou zajímavostí jsou kouzelnické rekvizity novináře Egona Ervína Kische, včetně falešného válce,“ dodává Jana Mezerová.
Výstava o Aférách potrvá v nové budově Národního muzea do 11. května.