Washingtonská Národní galerie je přístupná zdarma, česká pouze tento víkend
V expozicích Národní galerie v Praze se dnes a zítra neplatí vstupné. Stánek umění takto slaví 216. výročí svého založení. Jsou přitom města, kde jsou obdobné instituce zdarma stále, a patří mezi ně možná překvapivě americká metropole Washington.
Národní galerie ve Washingtonu se nevyhýbá programům pro náročné milovníky umění. A nemusí jít zdaleka jen o pastvu pro oči. Nedávno se například představovala nordická vokální hudba.
A před časem mohli v programu představujícím zajímavé filmové dokumenty z celého světa vidět opravdu náročné filmy profesora pražské FAMU Karla Vachka.
„Existuje vždycky v publiku pár lidí, kteří mají velkou radost, že to viděli. A ti ostatní reagují tak, že nevědí, co si s tím počít, protože ty moje filmy nejsou udělány v běžné konvenci,“ vysvětloval profesor Vachek Českému rozhlasu.
Proč je washingtonská Národní galerie přístupná návštěníkům trvale zdarma, vysvětloval zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka
Washingtonská Národní galerie má prostě široký záběr a nenabízí jenom klenoty světového výtvarného umění. Co je na tom nejlepší, vstupenky se neplatí.
Když ve dvacátých a třicátých letech minulého století bohatí mecenáši jako bankéř Andrew Mellon stáli u vzniku americké Národní galerie, chtěli, aby byla přístupná co nejširší veřejnosti. Darovali jádro sbírek a financovali stavbu důstojné budovy co by kamenem dohodil od Kongresu.
Dnes platí provoz dvou hlavních budov galerie federální vláda. Ale sbírky pocházejí ze soukromých darů a finančních zdrojů.
Národní galerie ale není jediná washingtonská instituce, která se stará o kulturní a historický rozhled návštěvníků. Smitshonian Institution je komplex dvou desítek muzeí a galerií, mezi kterými se také najdou mnohé klenoty nejenom amerického umění.
Smithsonian je starší, kromě muzeí pod něj spadá i třeba Národní zoologická zahrada, do které je také vstup zdarma. Washington je možná metropolí největší kapitalistické mocnosti na světě. Ale v některých ohledech nabízí vymoženosti, na které jsme byli zvyklí spíš za socialismu.
Národní galerie v Praze je tento víkend zdarma
Česká Národní galerie dnes slaví své výročí, protože na dnešek připadají oslavy 216. výročí založení Společnosti vlasteneckých přátel umění, tedy předchůdkyně dnešní Národní galerie v Praze.
Speciální nabídky vídeňských muzeí popsala ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu Marie Woodhamsová
Návštěvníci mohou zdarma navštívit všechny její expozice. Otevřen bude Veletržní palác, Klášter sv. Jiří, Dům u Černé matky boží nebo Palác Kinských na Staroměstském náměstí.
„Skoro vlastně v každém objektu je více či méně nejrůznějších akcí, které jsou vlastně speciálně jenom tento víkend. Ten podrobný program lze vlastně najít na webových stránkách národní galerie, kde je i takový přehledný program ke stažení, takže tak jsou potom takové podrobné informace s časy všech těch akcí, které se odehrávají," říká Oldřich Bystřický z Národní galerie.
Podle slov reportéra Radiožurnálu Martina Drtiny, který v poledne Národní galerii navštívil, lákavé nabídky mnoho lidí nevyužilo. Zájem by mohla zvednout ještě odpolední výtvarná dílna umělce Jakuba Matušky, do které se mohou zapojit i návštěvníci. Odpoledne se bude také promítat trilogie o umění.
Speciální akce nabízejí i vídeňská muzea a galerie
Zvláštní nabídky mají pro návštěvníky i muzea a výstavní síně ve Vídni. Například Leopoldovo muzeum udělalo po pádu železné opony akci výhradně pro Čechy a Slováky. Za symbolické vstupné tři eura si po dva dny mohli prohlédnout všechny expozice. Podobná akce se konala i loni v prosinci.
Navíc každý rok 26. října se ve vídeňských muzeích neplatí vstupné. Slavná Albertina i jiné výstavní síně také už dva roky nabízejí pro děti a mládež do 19 let prohlídky zdarma.