Rodiče dětských pacientů vítáni. Havířovská nemocnice testuje nové postupy
Zákony to umožňují už teď, přesto v polovině nemocnic v Česku nejsou rodiče nemocných dětí vítání. Zjistil to Český helsinský výbor, který chce tuto praxi změnit. S podporou ministerstva zdravotnictví a vládní zmocněnkyně pro lidská práva chce vstřícnost k potřebám dětských pacientů do dvou let rozšířit do všech nemocnic. Správné postupy teď bude testovat i havířovská nemocnice.
„Je to křeslo, na kterém může rodič sedět celý den, a na noc se velmi jednoduše rozloží. Občas se stávalo, že rodiče spali třeba na ručníku pod umyvadlem,“ říká Petra Sovová z Českého helsinského výboru. Předvádí skládací křeslo, které na pokoji personálu nepřekáží, ale umožní, aby u dítěte nepřetržitě byl někdo blízký.
Tady v Havířově už je mají a na vstřícnosti k právům dětí pracují pod vedením primáře Hynka Canibala už osmým rokem. „Můžou si vzít své hračky, můžou si vzít své oblečení. Můžou být spolu pořád, můžou jít spolu na rentgen, na všechna vyšetření,“ popisuje primář.
Podle zjištění Českého helsinského výboru se podobnému přístupu brání zhruba v polovině nemocnic v Česku. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková to chce změnit.
„Legislativa je nastavená dobře. Myslím si, že na některých místech ČR však ještě stále chybí dobrá vůle hledat cesty, jak tuto přítomnost blízkých osob zajistit. A zároveň si říkám, že když to jde někde, tak to časem musí jít všude,“ věří zmocněnkyně.
Děti se lépe uzdravují
Ve třech nemocnicích otestují, jak nastavit procesy a za dva roky vznikne manuál, kterým se zdravotníci budou řídit. Podle vrchní sestry dětského oddělení v Havířově Ivony Mikulenkové se děti, které se nebojí a nejsou samy, taky líp uzdravují. „My to vidíme, že těm dětem je lépe, ten rodič je jediný pocit bezpečí, který mají,“ říká.
Rodiče navíc můžou lékařskému personálu i ulevit v práci. To když své děti uklidní, vysvětlí jim, co se s nimi bude dít, pomůžou jim s jídlem, pitím nebo hygienou.