"Boxerská demence" hrozí u řady sportů

Člověk nemusí být profesionální boxer, aby mu opakované údery do hlavy poničily mozek "boxerskou demencí".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rohovníci

Rohovníci | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Alain Delmas

Smrt dvaačtyřicetiletého Mika Boriche je důsledkem sportování během vysokoškolských studií. K tomuto závěru došla neuroložka Ann McKeeová z Boston University School of Medicine.

Borich hrával v osmdesátých letech americký fotbal nejprve za střední školu a později za Western Illinois University. Nikdy se nestal profesionálem. Jako hráč utrpěl zhruba desetkrát otřes mozku. Po ukončení hráčské kariéry se mu už podobné úrazy hlavy vyhýbaly. Přesto jeho mozek nese jasné známky pokročilé chronické traumatické encefalopatie (CTE)

CTE je závažné poškození mozku vyvolané opakovanými údery do hlavy. Poprvé bylo popsáno už v roce 1928 jako "dementia pugilistica" čili boxerská demence u profesionálních boxerů, kteří byli během své sportovní kariéry vystaveni bezpočtu tvrdých úderů do hlavy. Při CTE se v mozku hromadí tzv. tau protein a vytváří v nervové tkáni "smotky" a "vlákna". Tau protein brání mozkovým neuronům ve správné činnosti a nakonec je zabíjí. Počátečními příznaky onemocnění je zhoršení paměti, náladovost, nevypočitatelné chování, deprese a ztráta sebekontroly. CTE obvykle končí těžkou demencí.

V posledních letech přibývá důkazů o tom, že CTE mohou vyvolat i sporty, při nichž je člověk vystaven úderům do hlavy mnohem méně než v boxerském ringu. Choroba byla diagnostikována hned u několika bývalých profesionálních hráčů amerického fotbalu.

Ukazuje se, že k poškození mozku začíná záhy po startu sportovní kariéry. Příznaky počínající CTE byly zjištěny například u osmnáctiletého hráče amerického fotbalu. Sportovní lékaři jsou přesvědčeni, že choroba ohrožuje celou řadu sportovců, například zápasníky. Do popředí zájmu se dostávají i hráči evropského fotbalu, u kterých může mít nepříznivý vliv na mozek časté hlavičkování.

Jaroslav Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme