Čeští vědci vyvíjejí v Singapuru filtrační membrány z nanovláken
Čeští vědci budují v asijském Singapuru společně s experty z místní prestižní univerzity Centrum technologií pro čištění vody. Výzkum ve speciálních laboratořích, který se zaměří hlavně na vývoj v oblasti nanovláken, přinese nové poznatky ve filtracích kapalin. Podobná unikátní pracoviště mají v Singapuru jen velké mezinárodní firmy. Teď se vedle ně zařadí i Češi.
Miliony lidí nemají přístup k pitné vodě a nové způsoby filtrace kapalin pro ně mohou být v budoucnu nadějí.
Češi přišli s nápadem, jak pro tuto technologii využít nanovlákna ve speciálních filtračních membránách, které zachytí i nebezpečné prvky z odpadních vod.
Příspěvek připravila pro Víkendový Odpolední Radiožurnál reportérka Petra Benešová
Klasické čistírny úplně neodstraní například pesticidy nebo hormony. Nanovlákenné membrány to ale zvládnou.
„Nanovlákna mají potenciál v mnoha oblastech vodní filtrace, například mikrofiltrace. Jak se ukázalo, můžeme s tím uspět i na mezinárodním trhu, kde potřebujeme speciální technologii, která dokáže tyto membrány produkovat,“ vysvětluje profesor Seeram Ramakrishna z Národní singapurské univerzity, která na projektu filtrací s Čechy spolupracuje.
Kapalinová filtrace, se kterou přicházejí Češi a výzkumný tým tuzemské společnosti Nafigate Corporation, je podle něj schopna tuto technologii bez problémů nabídnout.
Vedle čistění odpadních vod je možné membrány použít i při filtraci technologické vody, která vzniká například při výrobě léčiv. Nanovlákna ji promění zpět na pitnou vodu.
Ladislav Mareš z Nafigate Corporation připomíná, že tyto speciální technologie mohou v Asii, kde mnohé země řeší ekologické problémy, uspět na trhu.
„Produkty, které nabízíme, nezatěžují životní prostředí. Potom to jsou produkty, které zlepšují již znečištěné životní prostředí - filtrace vzduchu, filtrace znečištěných vod,“ popisuje.
Nanovlákno boduje
Už dnes se ve vědecké komunitě předpokládá, že se běžné filtrační membrány budou v dalších letech nahrazovat těmi s nanovlákny a do dvou let bude na trhu mnohem větší poptávka po těchto technologiích.
A nejen po nich. Jak říká profesor Oldřich Jirsák z Technické univerzity v Liberci, který s Nafigate na výzkumu spolupracuje, nanovlákna prorazí i v jiných oblastech.
„Pracujeme na vývoji různých aplikací, které mají potenciál překonat svými vlastnostmi to, co je v současné době vyráběno, třeba vlastnosti goretexu. Dnes už téměř není obor, kde by nanomateriály nenašly uplatnění.“
Nanovlákna podle něj také brzy ovládnou farmaceutický nebo potravinářský průmysl.