Nejčastější příčinou úmrtí v Česku jsou nemoci srdce a cév

Kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí u nás. Na jejich rozvoji se podílí celá řada rizikových faktorů. Některé z nich se ovlivnit nedají. Roli totiž hraje třeba věk, pohlaví a svůj díl zodpovědnosti za nemoci srdce a cév nesou i geny. Můžeme však ovlivnit svůj životní styl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internista Richard Čéška

Internista Richard Čéška | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Chcete-li se dožít vysokého věku, zahoďte cigaretu, nepřejídejte se, začnete se více hýbat a alespoň jednou za dva roky zajděte na preventivní prohlídku k lékaři.

„Ten, kdo má zátěž kardiovaskulárních onemocnění v rodině, by měl na preventivní prohlídku jít určitě častěji a měl by se starat o své zdraví více, nežli někdo, kdo má v rodině dlouhověkost,“ říká předseda České internistické společnosti Richard Češka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrei Skalické o prevenci nemocí srdce a cév ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Preventivní prohlídka obnáší měření krevního tlaku, pulsu a obvodu pasu. Poté lékaři spočítají pacientův Body Mass Index.

„Potom se dělají biochemická vyšetření, vyšetření cholesterolů, triglyceridů, měří se krevní cukr, a eventuálně potom další vyšetření pekel konkrétního rizika. U některých nemocných měříme například takzvané kotníkové tlaky, což vypovídá o tom, jak protéká krev tepnami na dolních končetinách, ale měříse třeba i ultrazvukem tepny na krku a dají se dělat další vyšetření,“ vyjmenoval Richard Češka.

Dvě tváře cholesterolu

Hodně se mluví o škodlivosti cholesterolu. Pokud snížíte ve stravě podíl tuků a nahradíte živočišné těmi rostlinnými, určitě se vám podaří naměřenou hodnotu snížit.

„Cholesterol je látka, která má dvě tváře. Je to látka, bez které nemůže být život, protože cholesterol je součástí všech buněk, buněčných membrán. Je to stavební kámen pro výstavbu hormonů. Ale na druhé straně, když je cholesterolu moc, tak se usazuje,“ řekl Richard Češka.

Dodal, že cholesterol ucpává cévy podobně jako vodní kámen ucpává trubky. Člověk s vysokým cholesterolem může podle jeho slov dostat infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu nebo se mu mohou ucpat cévy na dolních končetinách. Mužům se mohou ucpávat pánevní tepny, což vede k poruchám erekce.

Andrea Skalická, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme