Objasnit zločin mohou i zvířecí chlupy. Kriminalisté proto sestavili jejich atlas
V boji proti pašerákům zvířat nezůstávají stranou ani čeští policisté. Odborníci z Kriminalistického ústavu právě dokončili Atlas chlupů. Ten umožňuje určení savců, jejichž kůže zločinci pašují. O originální pomůcku už projevilo zájem na 60 zahraničních policejních sborů a dalších organizací.
Atlas obsahuje rozmanité fotografie chlupů pod mikroskopem, snímky kůže i podrobné popisy. Celkem je zastoupeno 320 savců. Vše je pečlivě roztříděno a zpracováno do počítačového programu.
„Všechny zvířecí chlupy jsou důležité biologické stopy a slouží taky k objasnění trestné činnosti. Mohou se vyskytovat na oběti, na pachateli, na místě činu a tak dále,“ vysvětluje vedoucí oddělení antropologie, biologie a fyziodetekce Hana Eliášová.
Reportér Ľubomír Smatana nahlédl do Atlasu chlupů, který sestavili experti z Kriminalistického ústavu
I zvířecí kůže se navíc falšují a občas podvodníci místo leopardí kožešiny prodávají obarvenou psí srst.
Chlupy vzácných savců – především šelem – získali kriminalisté z Národního muzea, které má největší sbírku kůží v Česku. Paradoxně díky lovcům.
„Jsou to staré kůže, které se k nám dostaly jako trofeje od různých lovců, zejména z první republiky. Od soukromých majitelů a po znárodnění po druhé světové válce se tento materiál dostal do muzeí,“ přibližuje zoolog Miloš Anděra.
Hana Eliášová teď dokončila překlad Atlasu chlupů do angličtiny, brzy by tedy mohl sloužit i jejím kolegům v zahraničí. V České republice už ho někteří vyšetřovatelé používají.